banner278

“ASGARİ ÜCRET BİN 750 TL OLMALI”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Emek Büroları Sorumlusu Bektaş Kılınç, Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde yaşananları emekçiler adına tam bir skandal nitelendirdi. Kılınç, asgari ücretin bin 750 TL olması gerektiğini söyledi.

banner292
“ASGARİ ÜCRET BİN 750 TL OLMALI”

CHP İl Emek Büroları Sorumlusu Bektaş Kılınç, parti binasında düzenlediği basın toplantısında Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde yaşananları değerlendirdi. CHP Hükümet, işverenler ve işçi sendikaları arasında asgari ücret ile ilgili üçlü görüşmelerin devam ettiğini hatırlatan Kılınç, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde yaşananlar emekçiler adına tam bir skandaldır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ‘asgari ücreti artırıp işvereni tedirgin etmeyelim’ derken, işveren temsilcileri ise, aba altından sopa gösterip ‘asgari ücret artarsa, işçiler işsiz kalır’ demektedir. 14 yıllık iktidarlarında bir kere bile işçiden, emekçiden yana olmayanlar, bir kez daha emekçinin karşısında yer almaktadır. Ülkede işsizlik kol gezerken, üniversite mezunu işsizler ordusu oluşmuşken, vatandaş yoksullukla boğuşurken, AKP’nin derdi, tek bir kişinin hevesleri için rejimi değiştirmek ve bir tek adam diktası yaratmaktır. Dolayısıyla Türkiye’de işçinin hakkını savunan ve emekçinin sorunun çözümü için çalışan tek siyasi parti CHP’dir” dedi.

“ASGARİ ÜCRETİN BİN 300tl OLMASI CHP SAYESİNDE”

Bugün asgari ücretin bin 300 Türk Lirası olmasının Cumhuriyet Halk Partisi sayesinde olduğunu vurgulayan Kılınç, “CHP’nin asgari ücreti bin 500 liraya çıkarma sözü olmasa, emekçiler AKP iktidarı tarafından hala bin lira ile geçinmeye zorlanacaktı. 7 Haziran seçimlerinden hüsranla çıkan AKP, aylarca kaynak nerede diye sorarken bir anda o kaynağı bulmuştur ve asgari ücreti zoraki de olsa bin 300 lira yapmak durumunda kalmıştır. Ancak dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 432 lira iken, yoksulluk sınırı bin 665 lira iken, asgari ücretin bin 300 lira olması çok açık bir şekilde ‘insanlık dışı’ bir durumdur. Bir kişinin geçim ücretinin bin 762 lira olduğu ülkede, asgari ücretin bin 300 lira olması, insanlara yeme, içme, giyinme, ısınma demektir” diye konuştu.

“İKTİDAR GERÇEKLERİ ÇARPITIYOR”

İktidarın asgari ücretin diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yüksek olduğunu söyleyerek gerçekleri çarpıttığına dikkat çeken Kılınç, “Halbuki önemli olan asgari ücretin ne kadar olduğu değildir, önemli olan asgari ücretin alım gücüdür. Asgari ücretin satın alma gücüne göre bakıldığında Türkiye 26 OECD ülkesi arasında 20. sıradadır. Şiddetli kur artışları da, vatandaşın alım gücünü alabildiğine düşürmüştür. AKP hükümeti ekonomideki beceriksizliğini emekçinin sırtına yükleyerek zamlarla ülkeyi yönetmektedir. Emekçiye büyük bir lütuf gibi gösterilen ve kaşıkla yapılan zam, kepçeyle geri alınmıştır. Benzinden, doğalgaza, elektrikten suya, meyveden sebzeye, en temel ihtiyaçlara kadar her şeye zam gelirken, asgari ücretin açlık sınırının altında tutulması kabul edilemez” şeklinde konuştu.

“CHP İKTİDARINDA ASGARİ ÜCRET, AÇLIK ÜCRETİ OLMAYACAKTIR”

CHP Emek Bürolarının, asgari ücret ile ilgili önerisinden de söz eden Kılınç, “Cumhuriyet Halk Partisi, emekçilerin insani koşullarda yaşaması için, işçilerin yoksulluğa mahkum edilmemesi için, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için, asgari ücretin en az bin 750 TL olması gerektiğini savunmaktadır. Bugün CHP iktidarda olsaydı, asgari ücret üzerindeki vergiler kaldırılacak ve 1 Ocak’tan itibaren asgari ücret bin 750 TL olacaktı. Sözümüzü yineliyoruz; CHP iktidarında asgari ücret, açlık ücreti olmayacaktır!” dedi.

Haber:Adil Bağcı
 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.