Avustralya'ya gönderilen oy pusulalarında bir siyasi partinin mührünün basılı halde olması, seçimler öncesinde yaşanan bir tartışma konusu oldu. Yüksek Seçim Kurulunun genelgeleri gereği incelenerek teslim alınan açılmamış bir oy pusulasında, bir siyasi partinin adına tercih yapılmış ve mühür basılmış halde olduğu tespit edildi.

Özel fark! Erdoğan 18 yıl sonra CHP Genel Merkezinde Özel fark! Erdoğan 18 yıl sonra CHP Genel Merkezinde

Konuyla ilgili tutanak tutulduktan sonra siyasi parti temsilcileri, suç duyurusunda bulunmak için Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna başvurdu. Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu, konuyu araştırmak ve kusurlular hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmak için oy birliğiyle karar aldı.

Bu gelişme, seçim sürecinde yaşanan bir hata veya kasıt olduğunu düşünen bazı kişiler tarafından eleştirildi. Yurt dışındaki seçmenlerin oy kullanma haklarının korunması ve seçimlerin adil bir şekilde yapılması, Türkiye için önemli bir konudur. Seçimlerin şeffaf bir şekilde yönetilmesi ve halkın iradesinin doğru bir şekilde yansıtılması için gereken tüm önlemlerin alınması önemlidir.

Editör: Ali Gözen