Başkan Zeyrek açıkladı… Sokak hayvanları için iki önemli proje Başkan Zeyrek açıkladı… Sokak hayvanları için iki önemli proje

Haber: Ahmet ÜNSAL

Yaz süresince gerek dünyanın bir çok ülkesinde gerekse ülkemizde yaşanan orman yangınları doğada yaşamlarını sürdüren canlıların bulundukları bölgeleri terk edip şehir merkezlerine inmelerine neden oldu. Bunlardan birisi geçtiğimiz hafta Tatvan Nemrut kriter gölüne tatile gidenlerin bir grup ayı sürüsü tarafından yolları kesilmesiyle yaşanmıştı.

Doğadaki canlıların şehir merkezlerine inişleri Manisa’nın Spil dağı üzerinde yaşamlarını sürdüren yılkı atlarının bir bölümü bulundukları ormandaki yaşamsal alanlarını terk ederek şehir merkezine kadar inmeleri ile sürdü.

Yılkı atları Spil’de patika yollarını takip ederek özellikle Yunusemre ilçesi sınırlarında Merkez Efendi mahallesi Çakra Parkı,Uncubozköy mahallesi,Mimar Sinan bulvarı üzerinde görülmeye başlandılar.

Hatta yılkı atları şehirdeki yaşamı kısa sürede benimsemelerinin farklı örneği de vatandaşların ucuz olarak gıda ihtiyaçlarını karşıladıkları BİM mağazaları önünde sabahın erken saatlerinde yoğunlaşmaları onları gören vatandaşlarca da “Muhtemeldir onlarda mağazaların kampanya günlerini bile algıladıkları için bizlerden önce kuyruğa girmişler” espirilerine neden oldu.

Yılkı atlarını sıkça şehir merkezinde gören Manisalılar bu anları cep telefonlarıyla görüntülemenin ötesinde İzmir Karşıyaka Sasalı hayvan bahçesini anımsatan hayvanlarla aile fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmediler.

Manisalılar Doğadaki dostların bulundukları yaşam alanlarını terk ederek şehirlerdeki yerleşim yerlerine kadar inmelerinde en büyük etken onların bulunduğu orman alanların sürekli ateşe verilmesi etkenin olmasının rolünün yüksek olduğunu belirttiler.

Editör: Ali Gözen