Dünyanın önde gelen uluslararası haber ajansları, "Türkiye'nin ilk astronotu Florida'dan Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yola çıktı." sözleriyle Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay yolcuğunu duyurdu.

CNN'DEN İLK TÜRK ASTRONOT VURGUSU
Haberi duyururken ABD merkezli haber televizyon kanalı CNN, “SpaceX, Avrupa özel uzay misyonuyla ilk Türk astronotu gönderdi.” ifadelerini kullandı.
NBC haber kanalı ise Gezeravcı’yı ve uzay misyonunu, “Türkiye, İsveç ve İtalya'dan astronotlar en son ticari uçuşla uzay istasyonuna gönderildi. Astronotların Cumartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaşması bekleniyor ve iki haftayı yörüngedeki istasyonda geçirecekler.” ifadeleriyle duyurdu.
TÜRKİYE'NİN UZAY PROGRAMINDA BİR İLK
Korea Post medya organı “Türkiye, Ulusal Uzay Programı kapsamında hedeflerine ulaşmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.
Bloomberg ise, “Türkiye, ilk astronotunu SpaceX kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na uçurdu ve bu, ülkenin yeni oluşan uzay programında bir dönüm noktası oldu.” dedi.
ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU'NUN TÜRK MİSAFİRİ
Asya merkezli uluslararası medya organı NDTV, “Türkiye'nin İlk Astronotu Bugün Uluslararası Uzay İstasyonuna doğru yolda.” başlığını kullanırken ABD News “SpaceX, Türkiye'nin ilk astronotunu bir İsveçli ve İtalyan ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderdi.” dedi.
Hindistan merkezli Times of India, “Türkiye'nin ilk astronotunun bulunduğu mürettebat uzay istasyonuna doğru uçuşa başladı.” başlığını kullandı.
Çin merkezli South China Morning Post, “Türkiye'nin ilk astronotunu içeren ekip uzay istasyonuna doğru yola çıktı.” dedi.
Fransa merkezli gazete La Monde ise, “Türkiye'nin ilk astronotu, bir İsveçli ve İtalyan ile birlikte 18 Ocak Perşembe günü SpaceX Falcon roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderildi.” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi için 19 aday yarışacak Manisa Büyükşehir Belediyesi için 19 aday yarışacak

Editör: Murat Yalçın