Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde 1 Ağustos'ta başlayan süreç devam ediyor.

Belirlenen çalışma takvimi doğrultusunda 11 hizmet koluna ait tekliflerin tasnifi ve kamu görevlilerinin geneline ilişkin tekliflerin ön müzakeresiyle ilerleyen süreçte, müzakere aşamasına geçildi.

Müzakerelerde kritik sürece girilirken, bu kapsamda hükümetin kamu görevlilerinin geneline ilişkin ilk zam teklifini bugün sözleşme masasına sunması bekleniyor.

Memur-Sen yönetimi zam teklifi toplantısı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na çağrıldı. Toplantı saat 15.00'te başlayacak.

Yatırımcılar dikkat! Altın yükseliyor! Yatırımcılar dikkat! Altın yükseliyor!

Bu teklifin Memur-Sen tarafından kabul edilmemesi halinde ise hükümet 17 ve 22 Ağustos'ta yeni tekliflerle masaya gelecek.

Tarafların yine anlaşamaması durumunda ise 23 Ağustos'tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulacak. Bu aşamada Kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

MEMUR-SEN'DEN AÇIKLAMA

Toplantı öncesi açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, beklentilerini anlattı.

Bugün teklifin gelmesini beklediklerini belirten Yalçın şunları kaydetti:

"Bugün kamu görevlilerinin ilk teklifi bekliyoruz. Biz teklifleri sunarken 2024 için 3'er aylık dönemler için teklif sunduk. Bunun ne kadar önemli olduğunu anketlerde gördük. Kira yardımı konusunun ne kadar önemli olduğunun altını çizmiştik. Bayram ikramiyesi konusu önemli. 2024 için Merkez Bankası enflasyon hedefinin yüzde 33'e güncellediği bir zeminde bunun dikkate alınması gerekiyor."

MEMUR-SEN ÜÇER AYLIK ZAMLAR İSTİYOR

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için 3'er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti.

Konfederasyon, 2025 için ise 6'şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti.

Editör: Ali Gözen