Özgür Özel: "Çiftçi sayısı yarım milyon azaldı" Özgür Özel: "Çiftçi sayısı yarım milyon azaldı"

MANİSA (İHA) - Şehzadeler Belediyesi tarafından düzenlenen Türkiye-Bosna Hersek Kardeşlik Gecesi'nde sanatçı Orhan Çakmak ve Boşnak gençlerden oluşan Kud Moscanica Folklor ekibi sahne aldı. Geceye Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik'in yanı sıra 22.Dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç, 22-23-24.Dönem AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Akyel, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Fahri Başkanı Ertuğrul Aytaç da katıldı. Etkinlik çerçevesinde sahne alan sanatçı Orhan Çakmak, seslendirdiği muhteşem şarkılarıyla izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı. Çakmak'ın sahnesi, seyircileri dans ettiren ve coşturan enerjisiyle dolup taştı. Gecenin en önemli anlarından biri de Boşnak gençlerin Türkçe şarkılarla ve halk oyunlarıyla sahne almasıydı. Gençler, Türk ve Bosna kültürlerinin harmanlandığı bu özel gecede, dillerini ve müziği birleştirerek izleyenlere duygusal anlar yaşattılar. Sahnedeki performansları, izleyenleri hem eğlendirdi hem de duygulandırdı.
Geceye katılan hemşehrilerine hitap eden 22.Dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç, bu anlamlı gecede birlikte olmanın kendisini mutlu ettiğini ifade ederek, "Şehzadeler Belediyemizin bu güzel etkinliğine katılmak bana da nasip oldu. Esasen Bosna Hersek'e karşı, Boşnak kardeşlerimize karşı büyük bir sevgi var gönlümüzde. Onları Manisa'da misafir etmek beni çok mutlu etti. Bu geceye katılan dansları, şarkılarıyla bizlerle olan bu gençlerimizle gurur duyuyorum. Her zaman onları bekleriz, başımızın üstünde yerleri var. Ben ilk kez 1996 yılında Bosna Hersek'e gittim. Rahmetli Necmettin Erbakan Hocamız Başbakan olduğunda Bosna savaştan yeni çıkmıştı. 1992- 95 yıllarında maalesef bir savaşın içerisinde binlerce kardeşimiz hayatını kaybetti. Onları rahmetle anıyorum. Savaş bitmiş ancak Bosna Hersek'in her şeyi çökmüştü. Erbakan hocamız onların şimdi en çok bir finans sistemine ihtiyaçları var. Oraya gidecek Ziraat Bankası'nın bir şubesini açarak onların finans sistemini takviye edeceksiniz demişti. Hamdolsun açılışında bulundum. Daha sonraki zamanlarda da ziyaretlerim oldu. Bosna bizim aynı bayrak altında 500 sene birlikte olduğumuz insanlardır. Çok şükür Manisa'da da Boşnak kardeşlerimiz var. Boşnaklar güzel insanlardır. Avrupa'nın kalbinde böyle bir toplumun olmasını Avrupalılar ve Sırplar hiçbir zaman hazmedemediler. Mükemmel insanlardır, sanatsever insanlardır. Başkanıma böylesi kültür programları düzenlediği için teşekkür ederim. Buna ihtiyacımız var" dedi.
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik de yaptığı konuşmada performansları nedeniyle sanatçı Orhan Çakmak ve Bosnalı gençlere teşekkür ederek, "Manisa'da , Şehzadeler'de Evlad-ı Fatihan Bosna'dan kardeşlerimizi, evlatlarımızı misafir ediyoruz. Şehzadeler Belediyesi olarak bizim yurtdışındaki tek kardeş şehrimiz Donji Vakuf'tur. Ayvaz Dede etkinliklerinin yapıldığı belediye. Biz Şehzadeler adına, sizler adına oranın ilk çocuk parkını yaptık. Yine orada bir kapalı spor salonunu sizlerin destekleriyle tamamladık. Belediye binasının tadilatına destek olduk. Evlad-ı Fatihan'a sizlerin katkıları bunlar. Allah hayırlarınızı kabul etsin. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti ve Bosna Hersek kardeşliği. Biz ayakta olduğumuz müddetçe Boşnak kardeşlerimiz de huzur içerisinde ve ayakta olacaklardır. Çünkü kocaman Türkiye Cumhuriyeti ve büyük Türk Milleti Boşnak kardeşlerini asla yalnız bırakmayacaktır" ifadelerini kullandı.
Etkinlik sonunda izleyiciler, Türkiye-Bosna Hersek Kardeşlik Gecesi'nin unutulmaz hatıralarını ve duygusal anlarını paylaşarak geceye veda etti.

Editör: Murat Yalçın