14-28 Mayıs seçim yenilgisinin ardından başlayan “değişim” tartışmaları sürecinde, “Üzerime bir sorumluluk düşerse adaylıktan kaçmam” diyen CHP Grup Başkanı Özgür Özel kararını verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip olarak genel başkanlık yarışına katılacak olan Özel cuma günü yapacağı açıklama ile yola çıkacak.

Edinilen bilgiye göre CHP Grup Başkanı Özgür Özel açıklamayı 15 Eylül Cuma günü saat 14.00’te, partisinin genel merkezinde gerçekleştirecek. Genel merkezdeki basın toplantısı salonunda yapılacak açıklama, neden değişim çağrısı yapıldığını anlatan Tutum Belgesi ve adaylık ilanını içerecek. Tutum Belgesi’nde 14-28 Mayıs seçim sürecindeki hataların değerlendirilip özeleştiri verilmesi, bundan sonraki sürece dair önerilerin yer aldığı bir gelecek projeksiyonu sunulması bekleniyor. Yaklaşık 15 sayfayı bulan Tutum Belgesi’nin bir kısmının Özel tarafından paylaşılması, detaylarının ise broşür olarak parti içi ve dışı kamuoyunun tartışmasına sunulması planlanıyor.

TUTUM BELGESİ KATKIYA AÇIK OLACAK

Değişim sürecine destek veren partililere göre açıklanacak Tutum Belgesi “Seçim bildirgesi-programı” gibi kesinleşmiş bir metin değil “yaşayan bir metin” olacak. Tutum Belgesi'nin açıklandıktan sonra da tartışılmasını isteyen değişimciler, “Metin katkılara açık olacak. Önemli olan nasıl bir yaklaşım içinde olunduğu. Partinin tarihsel mirasına sahip çıkacak, genel başkan ve yönetiminin bugüne kadar yaptıklarını “özeleştirilerle” birlikte değerlendirecek, yeni bir gelecek vizyonu konulacak bir metin olacak” diyor. Tutum Belgesi’nin bugüne kadar birçok kez örselenen parti kimliğini de yeniden güçlendirecek bir içerik taşıması bekleniyor.

Özgür Özel, bayram namazını memleketi Manisa’da kıldı Özgür Özel, bayram namazını memleketi Manisa’da kıldı

AÇIKLAMAYA ÖZEL’E DESTEK VEREN DELEGELER DE KATILACAK

“Değişim” çağrısı yapanların İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yaptığı zoom toplantısı tartışmalara neden oldu. Toplantıya katılan bazı isimlere yönelik “Değişim isteyenler uzun yıllardır partiyi yönetenler değil mi?” eleştirisi getirildi. Özgür Özel’in adaylık açıklamasına bu kapsamda geçmiş dönem yönetim kademesinde yer almış siyasetçilerden çok fazla ismin katılması beklenmiyor. Ancak “doğal delege” olan mevcut milletvekillerinden, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinden çok sayıda ismin açıklamada yer alacağı kaydediliyor. Manisa Milletvekili olan Özel’in yanında diğer Manisa Milletvekillerinin bulunacağı, ayrıca Türkiye’nin farklı illerinden 30 kadar milletvekilinin yer alacağı beklentisi var.

ADAYLIK İLANINDAN SONRA İLK ADRES İZMİR OLACAK

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na rakip olacak Özel, adaylık ilanının ardından çalışmalarını Ankara’da tuttuğu ayrı bir ofis aracılığı ile yürütecek. Özel’in adaylık ilanının ardından bu hafta başlayan il kongrelerine katılacağı, ilk olarak da İzmir İl Kongresine giderek orada bir konuşma yapacağı kaydediliyor.

GRUP BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA EDECEK Mİ?

CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in adaylık ilanından sonra grup başkanlığından istifa edip etmeyeceği henüz netleşmedi. Özel’in çalışma ekibinin bu konuda ikiye bölündüğü, son kararı Özel’in vereceği kaydediliyor.

'DEĞİŞİM İRADESİ YÜKSEK, KAZANAMAMAK KIYAMET DEĞİL'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul için yola çıktığını açıkladığı toplantıda “değişim iradesine” destek vermeyi sürdüreceğini söylemişti. Bu kapsamda İmamoğlu’nun Özel’e destek vermesi sürpriz olmayacak. Özel’e destek veren “değişimciler” bu çağrıyı yapan birçok ismin Özel’in adaylığı etrafında buluşacağını öngörüyor. Değişim iradesinin çok yüksek olduğunu söyleyenler büyük kurultayda genel başkanlık değişiminin sürpriz olmayacağı görüşünde. Ancak kurultayda sonuç alınamasa da “yanlışlara itiraz etmenin önem taşıdığına” dikkat çekenler, “Kurultayda kazanamamak bizim için kıyamet değil. Ama yapılan yanlışlara karşın hiçbir şey yokmuş gibi davranmak kıyamet. Tüm olumsuzluklara karşın aday çıkarmamak, seçenek yokmuş gibi davranmak kıyamet” diyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına destek verenler ise Özel’in kazanma olasılığına çok fazla ihtimal vermiyor. Özel’in adaylığı için, “Seçim sonrası sürece hazırlık yapma, barut biriktirme” olarak değerlendiriliyor.

Editör: Ali Gözen