İzmir'de, Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen "nitelikli dolandırıcılık" ve "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve üye olmak" suçlarına yönelik soruşturma kapsamında İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince İzmir, Tokat, Mersin, Ankara ve Adana'da düzenlenen eş zamanlı baskınlarda gözaltına alınan Ocakçı Holding sahibi Sedat Ocakçı ile eşi Seçilay Ocakçı'nın da aralarında bulunduğu 32 şüphelinin savcılıktaki işlemleri tamamlandı.

Zanlılardan 5'i çıkarıldıkları hakimlikçe adli kontrol kararıyla salıverildi.

Örgütün elebaşılığını yaptıkları öne sürülen holding sahibi Sedat Ocakçı ile eşinin ve 25 şüpheli tutuklandı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEMİŞTİ

Holding patronu Sedat Ocakçı'nın ifadesinde suçlamaları kabul etmediği, dolandırıcılık yapmadığını, holding ve iştirakleri aracılığıyla kâr payı dağıtma vaadiyle 2 milyar 123 milyon lira topladıklarını, 3 milyar liranın ise holdinge ait olduğunu savunduğu öğrenilmişti.

5.1 MİLYAR TL'LİK DİJİTAL PARA

İfadesinde, 5 milyar 123 milyon lira değerindeki dijital paranın bulunduğu soğuk cüzdanın, holding bünyesinde siber güvenlik müdürü olarak çalışan yeğeni S.H. tarafından yurt dışına kaçırıldığını ileri süren Ocakçı, kendisinin de mağdur olduğunu söylemişti.

MAĞDUR SAYISI 3 BİN 100 İDDİASI

Suç örgütü elebaşı olmakla suçlanan Sedat Ocakçı'nın, işbirliği içerisinde olduğu diğer şüpheliler aracılığıyla yatırım getirisi vadederek kendi bünyesindeki şirket çalışanları da dahil yaklaşık 3 bin 100 kişiden para topladığı da iddia edilmişti.

YURT DIŞINA GİDECEKLERDİ İDDİASI

İzmir'de 'kıskançlık' cinayeti! 22 yaşındaki üniversite öğrencisi hayatını kaybetti İzmir'de 'kıskançlık' cinayeti! 22 yaşındaki üniversite öğrencisi hayatını kaybetti

Ekiplerce, yasa dışı yollardan yurt dışına çıkma hazırlığında olduğu öne sürülen holdingin kurucusu ve sahibi Sedat Ocakçı ve eşi Seçilay Ocakçı, Adana'da saklandıkları ikamette yakalanmıştı. Çiftin Kıbrıs'a geçip oradan da yurt dışına gitmeyi planladıkları ileri sürülmüştü.

TSK'DAN FETÖ NEDENİYLE İHRAÇ EDİLMİŞTİ

Şüpheli Sedat Ocakçı'nın, 2017'de Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında üsteğmen olarak görev yaptığı Türk Silahlı Kuvvetlerinden açığa alınarak ihraç edildiği, operasyonda gözaltına alınanların arasında emekli Tuğgeneral Memhet Rıfat Alkan'ın da bulunduğu belirlenmişti.

Editör: Ali Gözen