İzmir'de deprem korkuttu İzmir'de deprem korkuttu

Nasa'nın bilim insanları, ilginç bir çalışmaya imza attı. Yaptıkları ölçümlerde kayıtların tutulduğu 1880'den itibaren en sıcak ayın 2023'ün temmuz ayı olduğunu teyit eden bilim insanları, en sıcak beş temmuz ayının son 5 yıl içinde yaşandığını vurguladı.
SICAKLIK ORTALAMANIN ÜZERİNE ÇIKTI
Nasa dün yaptığı açıklamasında, "Genel olarak Temmuz 2023, NASA'nın kayıtlarındaki herhangi bir temmuz ayından 0,24 santigrat derece (C) daha sıcaktı ve 1951 ile 1980 arasındaki ortalama temmuz ayından 1.18 C daha sıcaktı" ifadelerini kullandı. Güney Amerika, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Antarktika Yarımadası'nın bazı bölümlerinin özellikle sıcak olduğunu belirten NASA, bu bölgelerde ortalamanın yaklaşık 4 derece üzerinde sıcaklık artışlarının yaşandığını belirtti.
VERİLER 10 BİNLERCE İSTASYONDAN ALINDI
Sıcaklıkta rekor kıran Temmuz 2023'te, özellikle son kırk yılda belirgin hale gelen sera gazı emisyonlarından kaynaklanan uzun vadeli insan kaynaklı ısınma eğiliminin sürdüğü ortaya kondu. NASA'nın on binlerce metroloji istasyonundan alınan yüzey hava sıcaklığı verilerine göre 1880'den bu yana en sıcak beş temmuz ayının, son beş yıl içinde yaşandığı vurgulandı.

 
 

Editör: Murat Yalçın