Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kala muhalefette beklenen görüşme gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 100 bin imza toplayan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu partisinin genel merkezinde ağırladı.

Basına kapalı olan görüşme 1 saat sürdü.

Görüşme sonrası kameraların karşısına geçtiler

Muhalefete gidecek oyları böldüğü iddiasıyla adaylıktan çekilmesi istenen Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti.

İlk sözü alan Kemal Kılıçdaroğlu, "Lütfedip bizi kabul ettiği için kendisine ve arkadaşlarına teşekkür ederim. Türkiye'nin pek çok sorununu görüştük. Halil İbrahim Sofrasını büyütmeye çalışıyoruz. Türkiye'nin sorunlarına ben ne kadar duyarlıysam Sayın İnce de o kadar duyarlı." dedi.

YSK Başkanı Yener'den 'milletvekili kesin sonuçları'na ilişkin açıklama YSK Başkanı Yener'den 'milletvekili kesin sonuçları'na ilişkin açıklama

"İlkelerimizden asla taviz vermeyiz"

Kılıçdaroğlu'nun ardından bu kez de İnce konuştu.

Muharrem İnce, "Bizler Memleket Partisi olarak ittifaklar olmalıdır siyasette. Ancak menfaat değil ilke ittifakı olmalıdır. İlkelerimizden asla taviz vermeyiz. Bu Erdoğan gitmelidir. Erdoğan yorgundur." ifadelerini kullandı.

Adaylıktan çekilecek misiniz diye soruldu: Hayır öyle bir şey demedim

O anlarda bir gazeteci Muharrem İnce'ye, "Erdoğan gönderilmelidir derken, adaylıktan çekilecek misiniz?" diye sordu.

İnce ise, "Hayır öyle bir şey demedim, biz döne döne Köroğlu gibi savaşıyoruz. Bütün PKK'lılar, kaçak FETÖ'cüler ateş ediyor bize sağdan soldan. Biz de Köroğlu gibi döne döne vuruşmaya devam edeceğiz." şeklinde yanıt verdi.

TV POGRAMINA KATILDI 

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, tv100 Ana Haber'de Ece Üner'e açıklamalarda bulundu. Kritik görüşmede Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine herhangi bir teklifte bulunmadığını belirten İnce "Öyle bir konuşma ve teklif olmadı. Tek bir kelime dahi konuşulmadı." ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu'na yönelik söylediği "Hoşgeldiniz, güle güle" sözünün planlı bir şey olmadığını vurgulayan İnce "Asla bir art niyetle yapılmış bir şey değildir" dedi.

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından İnce, tv100 Ana Haber'de Ece Üner'in sorularını yanıtladı.

Muharrem İnce'nin açıklamalarından satır başları:

"ASLA ART NİYETLE YAPILMIŞ BİR ŞEY DEĞİLDİR"
- ("Hoşgeldiniz, güle güle" lafı planlı bir şey miydi?) Hayır, gelişine yaptım. Asla bir art niyetle yapılmış bir şey değildir. 1 saat sohbet ettik, eski günlerden bahsettim. Seçim güvenliği, depremden konuştuk. Hoşgeldiniz, güle gülenin neresinde art niyet olabilir.

"İNTİKAM ALMAK GİBİ BİR DERDİM OLMADI"
("Hoşgeldiniz, güle güle" lafı "gel bakalım Muharrem"lafının intikamı mı?) Hayır, böyle bir intikam almak gibi bir derdim olmadı. Hoşgeldiniz ve güle güle Türkçe'de en fazla kullanılan sözcüklerden birisidir. Büyük anlamlar çıkarmaya gerek yok, ben niyetimi biliyorum. Niyetim salihtir.

KILIÇDAROĞLU, İNCE'YE NE DEDİ?
- Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibindeki arkadaşlar benim konuşmadığım arkadaşlar değil. Birlikte milletvekilliği yaparken odalarımız yan yanaydı. Bugün sohbet ederken bana 'sen benden çok daha önce CHP'liydin, il başkanıydın, ben bürokrattım' dedi. 

KILIÇDAROĞLU İLE NE GÖRÜŞTÜ?
- Deprem bölgesiyle ilgili görüşlerimizi anlattık. Sayın Kılıçdaroğlu bu konuda kanun teklifi hazırladıklarını ve çok önemsediklerini söyledi. Ben de ilk günden beri deprem bölgesindeyim. İzlenimlerimi tek tek anlattım. Karşılıklı olarak deprem bölgesiyle ilgili ne yapabileceğimizi konuştuk. Seçim güvenliğini konuştuk. '2018'de ben cumhurbaşkanı adayıyken 12 bin 843 sandık boş bırakılmıştı, inşallah bu seçim böyle bir şey olmaz, siz 100 yıllık partisiniz, bizde katkı sağlayalım' dedim. Kılıçdaroğlu bu konudaki çalışmalarının çok ciddi olduğunu söyledi. 

İTTİFAK TEKLİFİ OLDU MU?
- (İttifak teklifi oldu mu?) Hayır öyle bir konuşma ve teklif olmadı. Tek bir kelime dahi konuşulmadı. Siyasette ittifak kurmak vardır ama ittifaklar 2 türlü kurulur. Birisi menfaat, diğeri de ilke ittifakları. Ben ilkelerimizi söylüyorum. Çıkıştı bir kısmını söyledim. Asla ve asla Atatürk'ü tartıştırmayacağız, bizim kırmızı çizgimizdir. Kimse Atatürk'e Dersim katliamcısı, 2 ayyaş diyemez. Bana namuslu insanların oyu lazım. Bu kadar basit. Oy alacağız diye tarikatlara göz kırpamam. Laik ve bilimsel eğitim vazgeçilmezdir. 

"KILIÇDAROĞLU DESTEK İSTEMEDİ"
- (Kılıçdaroğlu sizden destek istemedi mi?) Hayır istemedi ama ikimizin de istediğini herkes biliyor sadece yöntemimiz farklı. Kılıçdaroğlu, 6’lı masayla bunu yapabileceğine inanıyor, ben milletle yapılabileceğine inanıyorum.

"10 BENZEMEZİ BİR MASAYA OTURTMAYALIM SONRA YÜRÜMEZ İŞLER"

- İlkeli siyaset yapalım, 10 benzemezi bir masaya oturtmayalım sonra yürümez işler. Deneyimli bir siyaset insanı olarak uyarmaya çalışıyorum. Ben millet ile ittifaktan yanayım, derdim bu, bunların hepsini söyledim.

- Medyanın tutumundan rahatsızlığını dile getirmedi ama benim var. Muhalefetin medyasında bir gazeteci bana tweet atıyor ‘Yasaklanan sanatçılar için ne diyorsunuz?’ diyor. Senin kanalında ben yasaklıyım, benim için ne düşünüyorsun? 

- %60’la Millet İttifakı alıyormuş, ben engel oluyormuşum. Ekmeleddin İhsanoğlu’nda da böyle söylediler, milleti kandırmaya gerek yok. Birinci tur seçim, ikinci turda kimin yarışacağını belirleyecek, birinci tur seçim ön seçim. 

Odatv.com