Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), örgün eğitimden açık öğretim liselerine geçişleri sınırlandıran yönetmeliğin ardından şartları açıkladı.

Geçişlere izin verilecek istisnai durumlarla ilgili usul ve esasları kamuoyuyla paylaşan MEB, sınıf tekrarına kalanların, ikamet değişikliği sebebiyle aynı tür okul bulamayanların, milli sporcuların ve en az üç yıl lisanslı şekilde yarışmalara katılan sporcuların açık liseye geçebileceği belirtildi.

Ayrıca, deprem bölgesindeki bazı il veya ilçelerdeki geçici barınma merkezlerinde ikamet eden ve taşıma yoluyla eğitim hizmeti alanların istemeleri durumunda açık liseye geçebilecek.

BAŞVURU TARİHLERİ 15 EYLÜL-16 EKİM ARASI

Buna göre, açık liseye geçiş için zaruri şartların belgelendirilmesi durumunda 15 Eylül ve 16 Ekim tarihleri arasında öğrencilerin yerleştirme ve nakil komisyonuna başvuru yapması gerekiyor.

AÇIK LİSEYE KİMLER GEÇEBİLİR?

Açık liseye geçiş hakkı olanlar şöyle:

 • Milli sporcular
 • Şehit ve gazi çocukları
 • Evde ve hastanede eğitim alanlar 
 • Engelli ve özel eğitim öğrencileri 
 • Tutuklu ve hükümlüler
 • İlgili kanunlar kapsamında özel durumları olan öğrenciler 
 • Örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler
 • İkamet değişikliği nedeniyle devam edeceği aynı türden okulu bulunmayanlar
 • Yurt dışında olması nedeniyle çeşitli mazeretleri olanlar
 • Uzun bir süreyi gerektiren hafızlık eğitimi alanlar
 • Deprem bölgesindeki geçici barınma merkezlerinde ikamet eden ve taşıma yolu ile eğitim hizmeti alanlar

SINIF GEÇME, DEVAMSIZLIK, NAKİL VE GEÇİŞLER...

Bakanlık olarak okulları ve öğretmenleri güçlendirmek amacıyla Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişikliğe gittiklerini söyleyen MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin sorun alanı olarak değerlendirdikleri; sınıf geçme, devamsızlık, nakil ve geçişlerle ilgili düzenlemeler yaptıklarını belirtti. Mete, yetiştirme kurslarını da yönerge değişikliği ile daha işlevsel hale getirdiklerini vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler dışındakilerin örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapamayacakları hükme bağlanmıştır." denildi.

İZİNSİZ ÖZEL ÖĞRETİM FAALİYETLERİNE ENGEL OLMAK AMAÇ

Salgın döneminde açık liselere geçişin hızlandığını gördüklerini ifade eden Cengiz Mete, açık liselerin amacından saptırılarak örgün eğitime alternatif olduğu yönünde algı oluşturulmaya çalışıldığını belirtti.

Mete, açık liselerin, zorunlu nedenlerle örgün eğitim dışında kalan ya da örgün öğrenim hakkını kaybedenlerin devam ettiği okullar olduğunu vurguladı. Cengiz Mete, bu okulların öğrenci-öğretmen etkileşimi gibi çok yönlü fonksiyonları yerine getirmesinin beklenemeyeceğini de ifade etti.

Bu nedenle, açık öğretim liselerine geçişleri yeniden düzenlediklerini vurgulayan Mete, sözlerini şöyle sürdürdü

"OLABİLECEK MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇMEYE ÇALIŞTIK"

"Açık öğretime geçişleri belli şartlara bağlayarak öğrencilerimizin örgün eğitimden ayrılması sonucunda onların çok yönlü gelişimlerinin önündeki engellerin, gelecekte yaşamaları muhtemel mağduriyetlerin önüne geçmeye çalıştık.

Ayrıca küresel düzeyde yaşanılan pandemi süreci ve ülkemizde meydana gelen asrın felaketi 6 Şubat depremi sürecindeki zaruret halleri ve zorlu şartları fırsat bilerek farklı amaçlarla öğrencilerimizi akademik olarak daha iyi yetiştirdikleri iddiasıyla, izinsiz özel öğretim çalışmaları yürüten ve kayıt dışı gelir sağlayarak haksız kazanç temin eden, velilerimize de ekonomik külfet getiren kişi veya yapıların faaliyetlerine engel olmayı amaçladık.

Yine açık öğretime geçen öğrencileri ve velileri yönlendirerek bir üst öğrenime hazırladıklarını iddia eden fakat öğretim kurumlarının standartlarına uymayan hatta bazılarında güvenlik problemi de olan ortamlarda pedagojik ilkelerden uzak çalışmalar yapanlara yeni düzenlemelerle tedbirler aldık."

Mete, herhangi bir makul gerekçe olmadan öğrencilerin açık öğretime yönlendirilmesinin, örgün öğretimin değersizleştirilmesine, eğitimde fırsat eşitsizliğine, eğitim yatırımlarının ve ders araç gereçleri gibi kamu kaynaklarının israfına, öğretmen istihdamındaki planlamaların aksamasına sebebiyet verdiğine vurguladı. Cengiz Mete, "Dolayısıyla Bakanlık olarak yeni tedbirler almamız ve okulları eğitimin merkezi olarak konumlandırmamız gerekiyordu. Açık öğretime geçişle ilgili yapılan yeni düzenlemeleri, saymış olduğumuz gerekçeler ile uygulamaya koyduk." dedi.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÖĞRENCİLER DE AÇIK LİSEYE GEÇİŞ YAPABİLECEK

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete, örgün ortaöğretim kurumlarının tüm sınıf seviyelerinde, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yer alan mazerete dayalı istisnalar dışında açık öğretim liselerine geçişlerin sınırlandırıldığını hatırlattı.

Durbay, öğrencisi olduğu CBÜ'de mezuniyet coşkusuna ortak oldu Durbay, öğrencisi olduğu CBÜ'de mezuniyet coşkusuna ortak oldu

Mete ayrıca, açık liseye geçişlerdeki istisnai durumların ne olacağına ve hangi öğrencilerin mazeretlerinin kabul edileceğine ilişkin şunları söyledi:

"Yapılan sınırlandırma ile milli sporcu, şehit ve gazi çocuğu, evde ve hastanede eğitim alan, engelli ve özel eğitim öğrencileri, tutuklu ve hükümlüler, ilgili kanunlar kapsamında özel durumları olan öğrenciler ile örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler; açık öğretime nakil ve geçişlerini yapabilecekler. Bu kapsamdaki öğrencilerimiz Bakanımızın imzasıyla yayımlanan bir genelgeyle ayrıntılı olarak okullarımıza iletildi.

Editör: Ali Gözen