Turğay Duyar
MANİSA (İHA) - 
Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı önderliğinde Hastane Başhekimlik binası girişinde kreş müdürü ve öğretmenleri nezaretinde toplam 19 öğrenci katılımıyla gerçekleştirildi.

Yunusemre’nin meyve bahçesinde çalışmalar sürüyor Yunusemre’nin meyve bahçesinde çalışmalar sürüyor

Etkinliğe Hastane Başhekim yardımcısı Prof. Dr. Cüneyt Bal, Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çiğdem Banu Çetin, Kreş Müdürü Fulya Karşıyaka, Hastane Müdürü Tahsin Akcan, okul öncesi öğretmenleri Gamze Savaş ve Gülmira Askar Bayram ile hastane personeli ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Prof. Dr. Banu Çetin, "Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2005 yılından beri sürdürdüğü 'Ellerini yıka, hayat kurtar' sloganıyla, el hijyeni konusunda özellikle sağlık çalışanlarının bilgi ve farkındalık düzeyini artırmayı ve el hijyeni uyumunu istenen düzeye getirmeyi, dolayısı ile hastane enfeksiyonlarını ve antibiyotik direncini engellemeyi amaçlamaktadır. El Hijyen Günü 2024'ün teması ise 'El hijyeninin gücü' olarak belirlenmiştir. Bu slogan ile el hijyeninin bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve kontrolü üzerindeki önemini vurgulayarak tüm toplumu el hijyeninin günlük yaşamlarının değişmez bir rutini olmaya teşvik etmektedir" dedi.

Başhekim yardımcısı Prof. Dr. Cüneyt Bal ise günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılmasının önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirildiğini vurguladı.

Etkinlik, 19 kreş öğrencisinin öğretmenleri nezaretinde Türkçe ve İngilizce şarkılar söyleyip, dans etmeleriyle devam etti. Etkinliğe katılanlara el hijyeninde kullanmaları için sabun ve kolonya dağıtıldı.

Editör: İclal Çiçek