AW077909_02
Manisa kısa bir süre içinde 2 bin kişinin aynı anda faydalanabileceği bir kütüphaneye kavuşacak. İnşaatı devam eden kütüphanede incelemelerde bulunan Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak Manisalıların hem okumayı hem de kütüphanede bulunmayı çok sevdiğini belirtti. 
AW077909_03
Manisa'da kütüphane üye sayısı 158 bin 
Kültür ve Turizm Bakanlığının şehirdeki en önemli yatırımlarından birisi olan İl Halk Kütüphanesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, “Şehrimizin sembol kütüphanesi Kitapsaray 1945 yılında hizmete açılmış ve birçok Manisalıya hizmet etmiştir. Fakat bugün için Kitapsaray artık kabuğuna sığmıyor. Şehrimizin kitap ve okuma ihtiyacını karşılamak amacı ile Mimar Sinan Çocuk Kütüphanemizin yanı sıra geçtiğimiz yıllarda açtığımız İbrahim Türek Şehzadeler İlçe Halk Kütüphanemiz de hizmet veriyor. Bunların yanı sıra Yunusemre ilçemizde Belediyemizin Millet Çarşısında açtığımız Yunusemre İlçe Halk Kütüphanesi ile ayrıca bir ihtisas kütüphanesi ve Yunusemre Millet Kütüphanesi bulunuyor. Yakın zamanda ise Şehzadeler Belediyemiz daha önce Kurşunlu Han içinde açmış olduğu kütüphaneyi daha geniş ve modern bir alana taşıyıp inşa ettiği Millet Kütüphanesi ve Gençlik Merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Kütüphane ile ilgili tüm bu çalışmalar umut verici çalışmalardır, ‘Bizim milleti okumaz’ klişesini yıkıp atan çalışmalardır. Zira rakamlara bakacak olursak Manisa’da; 2013 yılında kütüphane üye sayımız 33 bin, bugün ise 158 bin, 2013 yılında okuyucu sayımız 336 bin, bugün ise 502 bin, 2013 yılında kitap sayımız 237 bin, bugün ise 428 bin. Rakamlardan da görüleceği gibi Manisalılar hem okuyor, hem de kütüphaneyi kullanmayı çok seviyorlar. Bizlerde bu çalışmalarla birlikte büyüyen ve gelişen şehrimize yakışan bir kütüphane için uzun süredir çalışıyorduk. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un talimatları ve 100. yılda 100 kütüphane hedefine binaen şehrimize önemli bir yatırım gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu. 
AW077909_05
“İnşaatın yüzde 70’i tamamlandı” 
İnşaatı devam eden kütüphane hakkında da bilgi veren Sudak şunları söyledi: “8 bin metrekare kapalı alanda, aynı anda 2 bin kişinin faydalanabileceği, içinde bebek ve çocuk bölümü, gençlik bölümü, engelliler bölümünün bulunduğu, sergi alanı, 500 kişilik tiyatro/konferans salonu, 24 saat açık alanı ve kafeteryası, ayrıcı eğitim salonlarının olduğu bir kütüphaneyi şehrimize kazandırmanın heyecanını yaşıyoruz. İnşaatımızın yüzde 70’lik bölümü tamamlandı. Yıl sonuna kadar büyük bir bölümünün bitirilmesini ve inşallah kısa bir süre içerisinde hizmete açmayı hedefliyoruz. Sayın bakanımıza, valimize, milletvekillerimize, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürümüze, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” 

Manisa'da kavurucu sıcaklara kısa bir mola Manisa'da kavurucu sıcaklara kısa bir mola