Dolu yağışının ardından üzüm bağlarında hasar tespiti başladı Dolu yağışının ardından üzüm bağlarında hasar tespiti başladı

Gediz Havzası’nda meydana gelen kirlilik durumundan bahseden Manisa Çevre şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Melih Melik Kara, “Elimizde atık su arıtma tesislerimiz var. 176’ya yakın tesisimiz var. Bu tesislerin genel durumunu görmek, gerek Gediz Havzasına gerek yukarı Bakırçay-Kuzey Ege Havzasına olan baskısını görebilmek ve fikir alışverişinde bulunabilmek için toplandık. Bütün fikirlere açığız. Biz genelde olmayan şeyler üzerinden müdahale eden, idari yaptırım uygulayan, konuyu takip eden bir kurumumuz ama bir de olan arkadaşları buraya çağırıp onlara teşekkür etmek lazım. Evet sonuçta mevzuat gereği bir atık su arıtma tesisi kuruluyor ama onu işletmekte önemli. Dolaysıyla bizim tespit ettiğimiz eksiklikleri gidermekte önemli. Bundan dolayı önemli bir noktada olduğumuzu düşünüyoruz. Manisa potansiyeli yüksek bir il. Yani organize sanayi bölgeleriyle, yer altı yer üstü zenginlikleriyle, zeytinyağı gibi işletmeleriyle, münferit fabrikalarıyla potansiyeli yüksek bir il. Manisa’da 2015 yılında Çevre Yönetim Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılan Gediz Havzası Kirliliği Önleme Eylem Planı kapsamında da özellikle endüstriyel kaynaklı atıklar, evsel atıklar, tarımsal faaliyetlerden kaynaklı atıklardan dolayı su kirliliği meydana geliyor.  Önemli bir noktadayız. Bu önemli noktada mutlaka yapılması gereken şeyler de vardır. Var olan tesislerin daha güzel işletilmesini dikkat edilmelidir. ” diye konuştu.

Manisa Çevre şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nden Çevre Mühendisi Murat Karayılan ise atık su arıtma yönetmeliği hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Editör: Murat Yalçın