Ahmet ÜNSAL/Manisa

Kuzey Yarım Küre’de erkenci kirazın yetiştiği yer olan Manisa’nın Sancaklı bölgesinde kiraz hasadı başladı. 
 Şehzadeler Belediyesi Kiraz Pazarı’nda gerçekleşen ilk kiraz hasat törenine Şehzadeler Kaymakamı Fatih Genel, Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Mert Özkösemen, meclis üyeleri, Sancaklıbozköy Mahalle Muhtarı Erdal Coşkuner, kiraz üreticileri ve tüccarlar katıldı. 


Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay ise sezonun hayırlı olmasını dileyerek,  "Kuzey yarımkürede erkenci olarak tanımladığımız ve mevsimin ilk kirazının yetiştiği mahallelerimizdeyiz. Sancaklı Mahallelerimiz bu yüzden bizim için de çok kıymetli. Bizim katma değerli ürün olarak tanımladığımız kuzey yarımkürede ilk yetişen, Avrupa’nın mevsimin ilk kirazını bizden tattığı yerdeyiz. Bundan sonrası için bu hasat törenlerinin daha kalabalık olmasını ve Türkiye’nin tüm illerine hatta Avrupa’ya ulaştığı festivaller yapmayı hedefliyoruz. Hem üreticimizin hem köylülerimiz daha fazla kazandığı,  kirazımızın tüm dünyaya duyurulduğu festivaller olsun istiyoruz. Lezzet olarak hepimizin çok sevdiği kirazımızı hem organik olma yolunda hem yeşil dönüşüme ayak uydurarak karbon ayak izini azaltma yolunda işbirliği içerisinde kirazımızı hem sağlıklı hem de organik bir ürün olması için tüm hemşehrilerimizin iş birliğini bekliyorum. Yeni hasat dönemimizin bereketli olmasını diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun."

Şehzadeler Kaymakamı Fatih Genel de bereketli bir sezon geçirilmesi dileğinde bulunarak "Şehzadeler bereketli ovası, Spil dağı her şeyi ile bereketli bir şehir. Kuzey yarımkürede çıkan ilk ürün olan kirazımız tahmin ettiğimizin ötesinde güzel bir tadı var. Ben bu tarihlerde böylesine güzel tadı olan kiraz olmasını beklemiyordum. Bugün yapılan bu ilk hasadın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Tüm üreticilerimize bereketli kazançlar olmasını temenni ediyorum. Bugün burada bir hasat töreni gerçekleştiriyoruz. Az evvel değerli belediye başkanımızın da ifade ettiği gibi, daha büyük festivallerle kirazımızı tüm dünyaya duyurabiliriz. Tekrardan tüm üreticilerimize hayırlı olsun." şeklinde konuştu. Sancaklıbozköy Mahalle Muhtarı Erdal Coşkuner katılımcılara teşekkür ederek kiraz sezonunun bol ve bereketli geçmesi temennisinde bulundu.    Konuşmaların ardından yılın ilk kirazı satışa çıkarıldı. İlyas Coşkuner'e ait 30 kilogram kiraz,  kilosu sembolik fiyat olan 500 TL'den alıcı buldu.

Kiraz üreticisi İlyas Coşkuner, “Bu yıl kirazlar güzel görünüyor. Bölgemizde 2 aylık bir hasat dönemi oluyor. Bölgemizde 8-10 çeşit kiraz üretimi gerçekleşiyor. Çeşitler arka arkaya devam ediyor. Cristobalina çeşidinde hasat başladı, böylece diğer çeşitlere kadar hasat devam edecek. Girdi maliyetlerimiz çok artıyor. İşçi maliyeti, ilaç, gübre, mazot maliyetleri artıyor. İhracatta bir sıkıntı olmazsa Avrupa ülkeleri, Rusya, Irak, Ortadoğu ülkelerine ihracat yapılıyor. İhracatta bir sıkıntı yaşamazsak iyi bir sezon geçireceğimizi umut ediyoruz. Rekoltemizde bir sınıktı yok. Ürünümüzü değerinde satılırsa emeğimizin karşılığını almış olacağız. Afetsiz bir sezon diliyoruz. İlaçlarımızda bir kalıntı yok. Sürekli analizler yapılıyor. Kirazlarımız çok kaliteli, tanıtım oldukça pazarda daha çok ilgi görüyor. Eskiden nakliyelerle kirazlar giderken şimdi ise uçak kargolarla dünyanın her yerine gidiyor.  Biz kirazın 5 Euro’nun altına düşmemesini istiyoruz. ” diye konuştu.

Hafta sonu altın fiyatlarında son durum! Gram ne kadar oldu? Hafta sonu altın fiyatlarında son durum! Gram ne kadar oldu?

Editör: İclal Çiçek