Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından düzenlenen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen açılışa; sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, deprem bilimciler, bilim insanları ve basın yoğun katılım gösterdi. Yenişehirlioğlu yaptığı açıklamada, Toplumumuzun bilinçlendirilmesi ve afete dayanıklı konutların ve kentlerin inşa edilmesinin önem arz etmekte olduğuna dikkat çekti. 

“AFETLERE KARŞI MÜCADELEDE ÇARE: KENTSEL DÖNÜŞÜM”

Özhaseki, “Topraklarımızın yüzde 66’sı, nüfusumuzun ise yüzde 71’i 1. ve 2. dereceden deprem riski altında. Deprem sebebiyle son 100 yılda toplam 130 bin canımızı yitirdik. Türkiye’nin deprem riskini yüksek seviyede artıran tam üç büyük ve aktif olan fay hattı var. Kuzey Anadolu fay hattı, Doğu Anadolu fay hattı, Ege bölgesindeki fay hattı. Bizim bir an önce tedbirimizi almamız icap ediyor.” dedi. Afetlere karşı tek çarenin kentsel dönüşüm olduğunun altını çizen Özhaseki, şu mesajları verdi: 

“Afetlere karşı çözüm Kentsel Dönüşüm. Türkiye genelinde yaklaşık 6 milyon bağımsız bölüm ise risk altında bulunuyor. 2 milyon bağımsız bölümün acil dönüşmesi gerekiyor. 2012’den bugüne kentsel dönüşüm projeleriyle Türkiye genelinde 2 milyon 200 bin bağımsız bölümün dönüşümünü tamamladık. Şu anda Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin bağımsız bölümün dönüşüm süreci devam ediyor.”

“ŞURA'DA YÜRÜTÜLECEK MÜZAKERELERDEN DEPREM YASASI İÇİN İSTİFADE EDECEĞİZ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı konuşmasında, “Şura boyunca yürütülecek müzakerelerden, hazırlıklarına başladığımız deprem yasası için de en geniş şekilde istifade edeceğiz. Amacımız insanlarımızı ve şehirlerimizi tehdit eden deprem gerçeğine karşı elimizdeki en önemli araç olan kentsel dönüşümü en sağlıklı, hızlı ve adil bir şekilde yürütecek hukuki altyapıyı kurmaktır. 81 vilayetinin tamamını deprem bölgesi olarak kabul ederek çalışmaları yürütmemiz gerekiyor. Kentsel dönüşüm yürütülen yerlerde yaşayan vatandaşlarımızdan beklentimiz, devletin tüm unsurlarıyla sahip çıktığı bu çalışmalara destek vermesidir.” ifadelerini kullandı.

"AFETE DAYANIKLI KONUTLARIN VE KENTLERİN İNŞA EDİLMESİ ÖNEM ARZ ETMEKTE"
Ak Parti Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu ise yaptığı açıklamada 
"Ülkemiz konumu itibarıyla her daim deprem gerçeğiyle yüz yüze." dedi. Yenişehirlioğlu "Bu sebeple toplumumuzun bilinçlendirilmesi ve afete dayanıklı konutların ve kentlerin inşa edilmesi önem arz etmekte." olduğuna dikkat çekti. 

Grup Başkanvekili Yenişehirlioğlu, 
"Bu bilinçle Türkiye Yüzyılı’nın daha güvenli ve daha dirençli şehirlerini hep beraber, el ele inşa edeceğiz." dedi.

Nahçıvan’da Erdoğan-Aliyev zirvesi Nahçıvan’da Erdoğan-Aliyev zirvesi