Japonya'nın batısındaki İşikawa eyaleti kıyısında son 1,5 saat içinde 5 ila 7,6 büyüklüğünde 9 deprem meydana geldi.

Japonya Meteoroloji Ajansının açıklamasına (JMA) göre, İşikawa'nın Noto Yarımadası ve açıklarında art arda depremler oldu.

Yerel saatle 16.06'da 5,7, 16.10'da 7,6, 16.18'de 6,1, 16.39'da 5,2, 16.42'de 5,2, 16.48'de 5, 16.56'da 5,7, 17.07'de 5,2 ve 17.29'da da 5 büyüklüğünde depremler oldu.

Bölge genelinde 4 ila 5 büyüklüğündeki depremlerin sürdüğü bildirildi.

5 METRELİK TSUNAMİ UYARISI

Depremlerin ardından bölge sahilinin farklı bölgelerine son 1,5 saat içinde 3 ila 5 metre yüksekliğinde tsunami dalgalarının ulaştığı aktarıldı.

Sarsıntı İşikawa geneli, Japon Denizi kıyısındaki Toyama, Fukui ve Niigata eyaletleriyle başkent Tokyo ve çevresinde hissedildi.

Devlet televizyonu NHK'nin canlı yayınında kıyılara yönelik "Büyük Tsunami, Derhal Kaçın" uyarıları yapıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Manisa'da hemşeri dernekleriyle buluştu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Manisa'da hemşeri dernekleriyle buluştu

"7 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMLERE HAZIR OLUN"

Japonya Meteoroloji Ajansı da 1 hafta boyunca 7 büyüklüğündeki depremlere karşı tetikte olunması gerektiğini belirtti. Önümüzdeki 2-3 günün kritik olduğu belirtiliyor.

"GÜVENLİ BÖLGELERE SIĞININ"

Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida depreme ilişkin bir açıklama yaptı. Bölgede hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Kişida, halktan güvenli bölgelere sığınmalarını istedi.

Kişida, halkın güvenliğinin sağlanması için hükümete tam imkanların kullanılması talimatını verdi.

NÜKLEER SANTRALDE OLUMSUZLUK YOK

Kabine Baş Sekreteri Hayaşi Yoşimasa ise İşikawa'nın kıyı kenti Şika'da bulunan hizmet dışı nükleer güç santralinde anormallik saptanmadığını açıkladı.

TREN SEFERLERİ ASKIYA ALINDI

Bölge geneli hizmet veren East Japan Railway firmasına ait Tohoku, Joetsu ve Hokuriku hızlı tren hatlarında çok sayıda sefer askıya alınırken, resmi Kyodo ajansı, Japonya hükümetinin, başkent Tokyo'daki başbakanlık binasında acil durum müdahale bürosu kurduğu duyuruldu.

Editör: Ali Gözen