İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü, her yıl olduğu gibi yine coşkulu kutlamalara sahne oluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikler, saat 09.00’da geleneksel Zafer Yürüyüşü ile başladı. Basmane Karakolu önünden başlayan yürüyüş, binlerce vatandaşın katılımıyla Cumhuriyet Meydanı'nda son buldu. Türk ordusunun İzmir’e girerken kullandığı tarihi güzergah üzerinde düzenlenen yürüyüşte Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerini takip eden İzmirliler, 350 metre uzunluğunda dev Türk bayrağı taşıdı. Yürüyüşe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AK Parti, CHP ve MHP İzmir milletvekilleri, AKP İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, ilçe belediye başkanları, kent protokolü, gaziler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki çelenk sunma töreninde ise İzmir Valisi Süleyman Elban, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Kemal Yeni ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, çelenklerini Atatürk büstüne sundu. Ardından Türk bayrakları göndere çekilerek saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. 

İzmir’dekurtuluş coşkusu (350 metrelik dev bayrak açıldı) - 6

İzmirliler, Türk ordusunun 101 yıl önce bugün İzmir'e girerken kullandığı tarihi güzergah üzerinde yürüyüş gerçekleştirdi.

İzmir’dekurtuluş coşkusu (350 metrelik dev bayrak açıldı) - 5

Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerini takip eden İzmirliler, 350 metre uzunluğunda dev Türk bayrağı açtı.

İzmir’dekurtuluş coşkusu (350 metrelik dev bayrak açıldı) - 1

Kentte akşama doğru Kordon Boyu ve Gündoğdu Meydanı’nda ışık gösterisi ve fener alayı düzenlenecek.

Çeşme'deki yangın kontrol altına alındı Çeşme'deki yangın kontrol altına alındı

Ardından Türk Yıldızları 1’inci Kordon'da gösteri uçuşu yapacak.

İzmir’dekurtuluş coşkusu (350 metrelik dev bayrak açıldı) - 8

Editör: Ali Gözen