Türkiye genelinde vatandaşların yakındığı kira bedellerine ilişkin açıklama yapan İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, istikrarlı bir ekonomi ve kent yapılanması projeleriyle bu sorunun önüne geçilebileceğini ifade etti.

YUNUSEMRE’DE İNSANCA YAŞANACAK BİR EVİN EN DÜŞÜK KİRASI 7 BİN TL”

Yunusemre’de birçok vatandaşın kiralık ev bulamadığını söyleyen İYİ Partili Akan, “Enflasyonun hızla artması, emlak sektörünü fahiş bir noktaya çekti. İlçemiz Yunusemre’de birçok vatandaşımız kiralık ev bulamadığından, buldukları evlerin de pahalılığından dert yanıyor. Yunusemre’de 3 kişilik bir ailenin insani şartlarda yaşayacağı bir ev ortalama 7-8 bin TL’den başlıyor. Aidat, kira, fatura, gıda masrafı derken asgari ücretli bir çalışanımızın geçinme ihtimali sıfırlanıyor. Artan kira fiyatları nedeniyle emlak sektöründe fırsatçılar türedi. Bu soruna bir çözüm getirilmezse tüm Türkiye’de çok büyük bir barınma sorunu yaşanacak. İlçemizde de barınma sorunu kapımızda” dedi.

Büyükşehir’den üzüm için önemli adım: 14 büyükşehirde ilkokullara dağıtılacak Büyükşehir’den üzüm için önemli adım: 14 büyükşehirde ilkokullara dağıtılacak

“YÜZDE 25 SINIRLANDIRMASI SADECE KAĞIT ÜSTÜNDE İŞLİYOR”

İYİ Partili Akan son  olarak şu ifadeleri kullandı, “Hükümetin açıkladığı yüzde 25 sınırlandırması sadece prosedür olarak kağıt üstünde işliyor. Ev sahipleri enflasyonu gerekçe göstererek kira bedellerini yükseltiyor, kiracılar da oturdukları evi değiştirirse aynı standartlarda eski kira bedellerinde bir ev bulamayacağını biliyor ve söylenen kira artışlarını kabul ediyor. Türkiye’nin birçok ilinden kiracı ile ev sahipleri arasında fiziksel kavga, hatta ölümle sonuçlanan kavgaların haberlerini alıyoruz. Gerek ilçemiz ve şehrimiz, gerekse tüm Türkiye’de gittikçe büyüyen barınma sorununa bir an önce çözüm getirilmeli, Yunusemre’ye kapsamlı bir imar çalışması yapılmalıdır. Bir an önce doğru şehir planlaması modellerine geçilmeli ve kira artış sorununa kalıcı bir çözüm getirilmelidir”

Editör: Ali Gözen