Hüseyin Keskin
MANİSA (İHA) -
Yerin derinliklerinde içme suyu hatlarında meydana gelen patlaklar kimi zaman yüzeye çıkmadan yer altına akabiliyor. Suyun boşa akmaması için çalışma gerçekleştiren MASKİ ekipleri, durumu SCADA sistemi üzerinden görüntülenen içme suyu depolarındaki su azalışı, vatandaşların suyun akışında azalma olduğu yönündeki ihbarları ya da rutin olarak gerçekleştirdikleri kayıp kaçak kontrolleri ile fark ediyor.

Kaçak tespit cihazları ile dinlemeler yapılıyor
Kaçak tespit cihazları ile dinlemeler yaparak su kaçağını tespit eden MASKİ personelleri bölgeyi işaretleyerek onarım ekiplerine bilgilendirme yapıyor. Patlağın meydana geldiği bölge kazılarak onarımı gerçekleştiriliyor. MASKİ Genel Müdürlüğü İçme Suyu Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler doğru sonuç almak için kaçak tespit cihazları ile daha çok gece saatlerinde dinlemeler gerçekleştiriyor.

Basketbol Süper Ligi'nde şampiyon Fenerbahçe Basketbol Süper Ligi'nde şampiyon FenerbahçeMASKİ, Manisa’nın geleceğini güvence altına almak için çalışıyor
Yapılan bu çalışmalarla hem suyun boşa akması engelleniyor hem de daha büyük patlaklara sebebiyet verecek arızalar onarılıyor. Böylece büyük patlaklar nedeniyle meydana gelmesi muhtemel olan uzun süreli su kesintilerinin önüne geçilerek vatandaşların mağdur olması da engellenmiş oluyor. Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, küresel ısınmaya bağlı olarak meydana gelen iklim krizinin yaşandığı günümüzde suyu korumak için aldığı önlemlerle Manisa’nın geleceğini güvence altına almak için çalışıyor.

Editör: İclal Çiçek