Serbest piyasada dolar 27,0000 liradan, Euro 29,6540 liradan haftaya başladı.

Manisa’da biçerdöverlerin dane kaybına sıkı denetim! Manisa’da biçerdöverlerin dane kaybına sıkı denetim!

Serbest piyasada 26,9980 liradan alınan dolar 27,0000 liradan satılıyor. 29,6520 liradan alınan Euro’nun satış fiyatı ise 29,6540 lira olarak belirlendi.

Cuma günü doların satış fiyatı 26,9650 lira, Euro’nun satış fiyatı ise 29,7070 lira olmuştu.

KÜRESEL PİYASALAR HAFTAYA TEMKİNLİ BAŞLADI

Küresel piyasalar yeni haftaya karışık bir seyirle başlarken, gözler bu hafta ABD'de açıklanacak enflasyon başta olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi.

ABD'de cuma günü açıklanan istihdam raporundaki karışık sinyaller varlık fiyatları üzerindeki etkisini sürdürüyor.

Geçen hafta açıklanan verilere göre tarım dışı istihdam temmuzda 187 bin kişi artarak beklentilerin altında kalsa da işsizlik oranı yüzde 3,6'dan yüzde 3,5'e geriledi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dikkatle izlediği ortalama saatlik kazanç da yüzde 0,4 artarak 33,74 dolara tırmandı.

Söz konusu durum Fed'in gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizliklerin devam etmesine neden olurken, risk iştahını da düşürdü.

Öte yandan ABD'de açıklanan istihdam raporunun ardından ABD Başkanı Joe Biden ve Fed üyelerinin de açıklamaları öne çıktı.

Temmuz ayı istihdam raporunu değerlendiren Biden, ülkede işsizlik oranının rekor düşük seviyelere yakın olduğunu belirterek, iş sahibi olan çalışma çağındaki Amerikalıların oranının 20 yılın en yüksek seviyesinde bulunduğunu vurguladı.

Biden, göreve gelmesinden bu yana 13,4 milyon istihdam oluşturduklarına değinerek işsizlik oranının son 1,5 yıldır yüzde 4'ün altında olduğuna dikkati çekti.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Bankanın 2024'e kadar kısıtlayıcı bölgede olmasının muhtemel olduğunu kaydederek, ABD'de istihdam artışlarının düzenli bir şekilde yavaşladığını ve daha fazla faiz oranı artışına gerek olmadığını savundu.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee de iş piyasasının soğumasına rağmen gücünü koruduğunu vurgulayarak enflasyonda da umut verici veriler alındığını anlattı.

Analistler, bu hafta ABD'de enflasyon başta olmak üzere yoğun beri gündeminin takip edileceğini dile getirerek, ABD'de açıklanacak enflasyon verisinin Fed'in bundan sonraki adımlarına ilişkin daha fazla ipucu verebileceğini söyledi.

Öte yandan, tarım dışı istihdam verisiyle birlikte gerileyen tahvil faizleri, hafta içinde yapılacak tahvil ihaleleri öncesinde yükseliş eğiliminde hareket ederken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi şu sıralarda yaklaşık 2 baz puan artışla 4,0620 seviyesinden işlem görüyor.

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,1 artışla 86 dolar, altının onsu ise yüzde 0,3 azalışla 1.938 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Cuma günü New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 0,43, S&P 500 endeksi yüzde 0,53 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,36 azalış kaydetti. ABD'de endeks vadeli kontratlar, yeni haftaya yükselişle başladı.

AVRUPA BORSALARINDA POZİTİF SEYİR

Avrupa borsaları ise şirketlerin karlılıklarına ilişkin iyimser beklentilerin etkisiyle cuma günü pozitif bir seyir izledi.

Avrupa'da geçen hafta Euro Bölgesinde büyüme verisinin beklentileri aşmasına karşın İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt'un açıklamaları ve bölgede açıklanan verilerden gelen karışık sinyaller, ekonomilerde büyümeye ilişkin endişelerin hala devam ettiğini gösterdi.

Hunt, İngiltere dahil önde gelen gelişmiş ekonomilerin düşük büyüme kapanında olduğunu belirterek, "Sadece İngiltere değil, Avrupa, ABD, Kanada, Japonya. Hepimiz çıkmamız gereken düşük büyüme kapanındayız” ifadesini kullandı.

Analistler, cuma günü Euro Bölgesi'nde perakende satışların haziranda önceki aya göre yüzde 0,3 azaldığını vurgulayarak, bölgede ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerin devam ettiğini söyledi.

Asya borsaları haftaya karışık bir seyirle başlarken, bu hafta Çin'de açıklanacak enflasyon verileri yatırımcıların odağında bulunuyor.

Ülkede enflasyonun istenilen seviyenin oldukça altında olması harcamalara ilişkin endişeleri artırırken, bu durumun ekonomik aktiviteyi olumsuz etkileyebileceğine yönelik korkular varlığını sürdürüyor.

Analistler, Çin hükümetinin ekonomik aktiviteyi güçlendirmek adına bir dizi adım attığını vurgulayarak, buna karşın enflasyon seviyesinin hala istenilen seviyenin altında kalmasının piyasalarda oynaklığı artırabileceğini bildirdi.

Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,1 yükselirken, Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 0,2, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,7 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,6 değer kaybetti.

Editör: Ali Gözen