TBMM’den geçen tezkereyle ilgili olarak il başkanlığı binasında basın açıklaması yapan CHP Manisa İl Başkanı Ferdi Zeyrek, tezkereyle birlikte Türkiye’nin kapılarının yabancı askerlere açıldığını ve bu kararın milli egemenliğe gölge düşüreceğini ifade etti. 

“YABANCI POSTAMLARIN KUTSAL TOPRAĞIMIZI ÇİĞNEMESİNİ ÖNÜNÜ AÇMAKTADIR”

YUNUSEMRE'DE 100. YIL ARA TATİL FUTBOL TURNUVASI YAPILDI YUNUSEMRE'DE 100. YIL ARA TATİL FUTBOL TURNUVASI YAPILDI

CHP Manisa İl Başkanı Zeyrek yaptığı açıklamasında, partisinin teröre karşı verilecek her türlü mücadelenin destekçisi olduğunu, ancak tezkerenin böyle bir durumu içermediğini ifade etti. 

CHP’li Zeyrek açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Cumhuriyet Halk Partisi, bu ülkenin ilk ve ebedi Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisidir. Dolayısıyla teröre karşı verilecek her türlü mücadeleyi amasız-fakatsız destekler. Bununla birlikte, tezkerede yer alan ve doğrudan doğruya milli egemenliğimize gölge düșürebilecek sakıncalar bulunmaktadır. Söz konusu tezkere, yabancı askerlerin Türkiye'de bulunmasının, daha net bir ifadeyle, yabancı asker postallarının kutsal vatan toprağımızı çiğnemesinin önünü açmaktadır. Saray iktidarına sormak isteriz: Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ordusu yok mudur? Askerimiz, polisimiz, korucumuz ne için mücadele etmektedir? Söz konusu yabancı askerler kimlerdir ve ordumuzun veremediği hangi mücadeleyi verecektir? Türk Milleti, vatanını canından aziz bilir. Anadolu'nun her karış toprağında yurdumuzu korumak, milletimizi yüce tutmak için milyonlarca vatan evladı görev beklemektedir.”

“BU TELAŞIN SEBEBİ NEDİR?”
Açıklamasında TBMM’den kabul edilip geçen tezkerenin bir anda düşürüldüğünü dile getiren CHP’li Zeyrek sözlerine şöyle devam etti: “Bizzat Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından dile getirilen ve milletimizin hemen her kesimi tarafından desteklenen bu itiraz, müzakere dahi edilmeden gündemden düşürülmüştür. Bu telaşın sebebi nedir? Türk Milleti, vatanını tehlikede gördüğü her an elbette direnç gösterecektir. Ancak çekincemiz, ülkeyi yöneten saray iktidarının bir kez daha ‘Allah da milletim de beni affetsin’ diyecek duruma düşmesidir. Aziz milletimiz bilmelidir ki, Cumhuriyet Halk Partisi, ‘terörle mücadele’ adı altında, yabancı askerlere vatanımızın kapılarını açan maddeye itiraz etmektedir.  Altı okundan biri milliyetçilik olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin, ‘yabancı silahlı kuvvetleri Türkiye'de bulunması' ifadesini kabul etmesi mümkün değildir. Çünkü yabancı asker demek, işgal demektir.”

MHP’YE YÜKLENDİ
CHP’li Zeyrek açıklamasının son kısmında, tezkereyle ilgili MHP’ye yüklenerek sözlerini şöyle sonlandırdı: “İşin dikkat çekici bir boyutu da sarayın iktidar ortağı olan Milliyetçi Hareket Partisi, yabancı askerlere Türk topraklarının kapısının açılmasına, Cumhuriyet Halk Partisi itiraz edene kadar sessiz kalmıştır. Ardından ‘Türkiye'ye gayrimeşru yabancı postalların yak basması diye bir şey yoktur, şayet olursa verilecek sadece bir canımız vardır’ diye, hamasetten öteye gitmeyen bir açıklama yapılmıştır. Sizin için ‘meşru-gayrimeşru yabancı asker’ ayrımı olabilir. Ama vatan toprağını namus bilen bizler için, böyle bir ayrım yoktur, olmayacaktır. Büyük Önder Atatürk'ün ifadesiyle, zaferleri ve geçmişi, insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber uygarlık nurlarını taşıyan kahraman Türk Ordusu'ndan umudu kesip, yabancı askerlere bel bağlayan saray ve şürekasını aziz milletimizin vicdanına havale ediyoruz.”