CHP Kadın Kolları İl Başkanı Şadiye Uysal, CHP Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Yeşilok, CHP Yunusemre İlçe Kadın Kolları Başkanı Pınar Kına, CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Av. Yiğit Can Özcan ve kadın kolları ortak basın açıklaması yaparak okullardan ücretsiz yemeğin kaldırılmasına tepkilerini dile getirdi. 

“KÜÇÜK ÇOCUKLARIN BOĞAZINDAN DEĞİL, ŞAŞALI HAYATLARINIZDAN TASARRUF YAPIN”
CHP İl başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal yaptığı açıklamada, ailelerin artan ekonomik sıkıntısı sebebiyle Türkiye’de milyonlarca çocuğun şuanda açlık kıskacı içerisinde olduğunu ifade ederek, çocukların okul yemeğinden tasarruf yapılmasının savunulacak bir nedeninin olmayacağını dile getirdi. 
CHP İl Kadın kolları Başkanı Uysal yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizin en acil çözülmesi gereken sorunlarından biri, çocuk yoksulluğudur. Ekonomik kriz nedeniyle gıda fiyatlarındaki artış özellikle dar gelirli aileleri vurdu. Bu da çocukların sağlıklı, dengeli beslenmesini engelledi, çocuklarda yetersiz beslenme yaygınlaştı. Araştırmalara göre de Türkiye’de 5 yaş altı çocukların bodurluk oranı yüzde 10’lara kadar yükseldi. Üstelik bu sayılar her geçen gün artıyor. Çocuklar açlık kıskacına hapsolmuşken, AKP çocukların bir öğün yemeğine dahi göz dikti. Seçim öncesinde, okullarda ‘1 öğün ücretsiz yemek’ verdiği öğrenci sayısını 5 milyona çıkaracağını vadeden tek adam iktidarı, okul öncesi ve yatılı okullarda verdiği ücretsiz öğünü kesti. 1 milyon 400 bin öğrenciyi tek öğün doyurmak bile gözlerine battı. Deprem bölgesi hariç tutularak ücretsiz öğün kaldırıldı. Hem de bir genelge ile. Genelgede ne mi var? Açlığa sürüklenen çocuklar var. Yetersiz olan bu uygulama hangi gerekçe ile kaldırıldı? Tasarruf için mi? Tasarruf yapacaksınız, Saray harcamalarından yapın. Cumhurbaşkanlığı bütçesi yüzde 100 artırılarak 10 milyar 877 milyon liraya ulaştı. Küçücük çocukların boğazından tasarruf yapana kadar şaşalı hayatlarınızdan tasarruf yapın.”
 

CHP’Lİ KADINLAR EYLEME HAZIRLANIYOR
Okullarda ücretsiz yemek verilmesi uygulamasının geçici olarak durulmasıyla ilgili olarak CHP’li kadınların her ilde eylem hazırlığı içinde olduğunu söyleyen CHP’li Uysal son olarak şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizi ekonomik krize sürükleyen, derin yoksulluğu yaygınlaştıran iktidar, sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmelidir. İktidarın sadece okul öncesinde verdiği ücretsiz öğünü kesmesi tam bir rezalettir. Çocukların açlığı üzerinden siyaset yapılmaz, yapılamaz. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyene, çocuklarımız okulda karnını doyurana dek verdiğimiz mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz.  Geleceğimiz olan çocukların hayatının göz göre göre karartılmasına izin vermeyeceğiz. Bugün ülke genelinde tek ses olduk, iktidara sesleniyoruz: Ücretsiz öğün acil ihtiyaçtır ve bu konu derhal çözülmelidir. Bugünden itibaren her il ve ilçede eylemler başlatıyoruz.”

DOLAR KURU BUGÜN NE KADAR?4 Aralık 2023 Dolar Euro fiyatları DOLAR KURU BUGÜN NE KADAR?4 Aralık 2023 Dolar Euro fiyatları


“ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ET, MEYVE, PEYNİR, YUMURTA LÜKS OLDU”
İl başkanlığında düzenlenen basın açıklamasında söz alan CHP Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Yeşilok, her geçen gün derinleşen ekonomik kriz sebebiyle çocuklar için et, peynir, yumurta, sebze ve meyve gibi temel gıda ürünlerinin lük haline geldiğinin altını çizdi. 
CHP’li Yeşilok açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Çocuklar okulda açlıktan bayılırken ücretsiz öğün konusunun rafa kaldırılmasına asla izin vermeyeceğiz. Hepimiz çok net biliyoruz ki; özellikle okul çağındaki çocukların sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi çok önemlidir. Yetersiz beslenmenin çocukların fiziki ve bilişsel gelişimini bozduğuna ilişkin ikazlar her geçen gün artıyor. Beslenmedeki eksikliğin çocukların okullardaki başarısını düşürdüğü çok net belirtiliyor. Geldiğimiz son noktada çocukların sağlıksız beslendiği TÜİK tarafından dahi gizlenemedi. TÜİK’e göre 7 milyon 600 bin çocuk dengeli beslenmiyor. Toplam çocuk sayımız 22 milyon 738 bin 300. Bu çocukların yüzde 33,7'si yani 7 milyon 662 bin 807’si maddi yoksulluk çekiyor. TÜİK’in 2022’ye ilişkin Türkiye Çocuk Araştırmasına göre, meyveyi her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı yüzde 50, sebzeyi her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı yüzde 33’tür. Et, tavuk veya balığı her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı ise yüzde 12.7’de kaldı. Yetersiz beslenme oranının en yüksek olduğu il yüzde 20,6 ile Şırnak oldu. Çocuklarımız için et, süt, peynir, yumurta ya da meyve lüks oldu.”


“ÇOCUKLARIMIZIN BESLENME ÇANTALARI BOŞ”
CHP Yunusemre İlçe Kadın Kolları Başkanı Pınar Kına ise yaptığı açıklamada, velilerin artık çocuklarını okula aç gönderdiğini dile getirerek şu ifadelere yer verdi: “Anneler çaresiz bırakıldı. Açlık sınırının altında kalan asgari ücret ile geçinmeye çalışan aileler, çocuklarını okula aç gönderiyor, çocukların beslenme çantası boş. Basına yansıdığı üzere, okuldan verilen listeye göre beslenme çantasını doldurmanın maliyeti haftalık 175 TL’yi buluyor. Bir evden üç çocuk okula gittiğinde haftalık maliyet 525 TL’ye çıkıyor. Okullardan verilen listeye göre, birinci sınıfa giden bir öğrencinin beslenme çantasına; ceviz, fındık, badem gibi kuruyemiş, bir meyve, içecek olarak süt, ayran veya meyve suyu konulması isteniyor. Bir adet muzun fiyatı ortalama 15 lira, bir adet elmanın fiyatı 7 lira, küçük sütün fiyatı 9.5 lira, küçük ayranın fiyatı 5 lira, küçük meyve suyunun fiyatı 7.5 lira, bir simit 15 lira iken bu beslenme çantası nasıl dolacak? Annelerin beslenme çantasına bayat ekmeği ıslatıp koyduğunu biliyoruz. Veliler, lise çağındaki çocuklara dahi harçlık veremiyor, akşamdan kalan yemekle çocuklarını okula gönderiyor. Aç bir çocuğun, sıra arkadaşının sandviçinden bir ısırık istediği haberini hepimiz utanarak okuduk. Bu utanç ülkeyi yönetenlerindir. Durum bu kadar korkunç iken okullarda ücretsiz öğün olmaması kabul edilemez. Bu sorun acilen çözülmelidir. Elektrik düğmesine basıldığında dört, musluk açıldığında beş çeşit vergi alan iktidar, çocuklara bir öğün ücretsiz yemeği vermelidir. Bu bir lüks değil, zorunluluktur.”