Basın toplantısına  CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Av.Mert Özkösemen, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Mehmet Arslan, CHP Manisa Büyşükşehir Belediye Başkan Adayı Ferdi Zeyrek, CHP Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Gülşah Durbay, CHP Yunusemre Belediye Başkan aday adayı Devrim Balı, belediye meclis üyeleri ve partililer katıldı.

Basın açıklaması öncesi 12 şehit için önce saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

CHP Manisa İl Başkanı İlken Özalper yaptığı basın açıklamasında, hem Manisa’da CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in katıldığı şehit cenazesinde ve çeşitli illerdeki şehit cenazelerinde yaşanan provokasyonlara değinerek sert eleştirilerde bulundu.

“YÜREĞİMİZ YANDI, BAĞRIMIZA TAŞ OTURDU”

CHP Manisa İl Başkanı Özalper yaptığı açıklamada, bölücü terör örgütü PKK tarafından 12 askerimizin şehit edilmesinin Türkiye’yi büyük yasa boğduğunu dile getirerek şöyle konuştu: “22-23 Aralık 2023 gecelerinde arka arkaya gelen kara haberlerle sarsıldık. Pençe Kilit Harekat bölgesinde 12 vatan evladımızı bölücü terör örgütünün hain saldırılarında şehit verdik. Yüreğimiz yandı, bağrımıza taş oturdu. Acımız büyük. Gencecik vatan evlatlarını toprağa verdiğimiz hain terör saldırılarına, bu insanlık dışı saldırıların yol açtığı onarılmaz acılara artık yeter diyoruz.”

Açıklamasına 12 şehidin ismini saydıktan sonra devam eden CHP’li Özalper sözlerine şöyle devam etti: “Şehitlerimizin her birinin ayrı bir hikayesi, arkada bıraktıkları aileleri, evlatları, eşleri var. Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralanan askerlerimize şifa diliyoruz. Terörü, bölücü terör örgütü PKK’yı ve insanlık dışı yöntemlerini lanetliyoruz. Sadece kınamıyoruz; lanetliyoruz. Toprağa verdiğimiz kahraman evlatlarımızın, bütün şehitlerimizin aziz hatıralarını sonsuza dek yaşatacağımıza söz veriyoruz.”

“ASKERLERİMİZ CAN GÜVENLİĞİ EN ÖNEMLİ SORUMLULUĞUMUZDUR”

CHP İl Başkanı Özalper konuşmasında sözlerine şöyle devam etti: “Aynı operasyon bölgesinde iki gece içerisinde 12 şehit vermemiz hepimizi derin bir endişeye sürükledi. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, askerlerimizin güvenliği için, ilk andan itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bilgilendirilmesi gerektiğini dile getirdik. Bütçe görüşmelerini sürdüren Meclisimizin derhal bir kapalı oturum yapması ve Milli Savunma Bakanının Gazi Meclis’e gelerek milletvekillerini bilgilendirmesi gerektiğini söyledik. Askerlerimizin can güvenliği ve sağlıkları bizler için her şeyden önceliklidir. Askerlerimizi tehlikeye atacak bir güvenlik zafiyeti olup olmadığını, askerlerimizin can güvenliğini ilgilendiren kararların doğru bir şekilde alınıp alınmadığını takip etmek en önemli sorumluluğumuzdur.”

“CUMHURBAŞKANI YERİNE MİLLETİMİZ KENDİSİ YAS İLAN ETTİ”

Konuşmasında 12 askerimizin şehit edilmesinin ardından Türkiye’de yas ilan edilmesi gerektiğini, ancak iktidarın bunu yapmayın Türk Milleti’nin kendi başına yas ilan ettiğini söyleyen CHP İl Başkanı Özalper, “Biz milli birlik ve beraberlik duygularımızı ifade edip bu sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışırken; iktidar sahipleri kendi sorumluluk alanlarını unutturma hedefiyle yine büyük bir oyunun, aldatmacanın, algı operasyonlarının peşine düştü. Biz şehitlerimizi, ailelerini, şu anda sınır ötesinde görev yapan Mehmetçiklerimizi düşünürken, Ankara’da birileri alışılmış ezberleri tekrar etmekle meşguldü. Her şeyden önce üç günlük milli yas ilan edilmesini talep ettik. Suudi Arabistan Kralı için üç gün yas ilan edenler, bayrakları yarıya indirenler oralı olmadılar. Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak yas ilan etmedi, yası milletimiz kendi ilan etti.Biz milli yas ilan edilsin derken, kendi siyasi çıkarlarını düşünenler her zaman olduğu gibi bir A4 kağıdına iki paragraf yazıyla görev savmaya kalktılar.”

“SORULMASI GEREKEN SORULARI SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

KALDIĞI BİNADA YANGIN ÇIKTI! POLİS  BOĞULMAKTAN SON ANDA KURTARDI KALDIĞI BİNADA YANGIN ÇIKTI! POLİS  BOĞULMAKTAN SON ANDA KURTARDI

CHP İl Başkanı Özalper, askerlerin korunması konusunda kamuoyunda sorulması gereken her soruyu sormaya devam edeceklerini dile getirerek, “Biz artık evlatlarımız şehit olmasın diye, askerlerimiz daha iyi korunsun, kimse şehitlerimiz üzerinden siyaset yapmasın diye; terörü bir sonraki şehit cenazesine kadar unutan bu anlayışla ortaklaşmadık. Bundan sonra da ortaklaşmayacağız. CHP olarak, bu anlayışla, onların A4 kağıda yerleştirdikleri 2 paragraftan ibaret metne değil; terörü lanetleyen, şehitlerimizin aziz hatırasına sahip çıkan ve sorumluları göreve çağıran işte bu bildirimize imza attık. Ana muhalefet partisi olarak, görevi başındaki askerlerimizin güvenliği için sorular sormak, talepte bulunmak bizim görevimiz ve asla terk etmeyeceğimiz sorumluluğumuzdur. 81 vilayetin hiçbir yerine ateş düşmesin diye; bu sorumluluğumuzu yerine getirmeye, sorulması gereken soruları sormaya sonuna kadar devam edeceğiz.”

“CENAZEYİ MİTİNGE ÇEVİRMEYE KALKANLARIN ARKASINA DİZİLMEYECEĞİZ”

Konuşmasında başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Cumhur İttifakı ortaklarına seslenen CHP’li Özalper sözlerine şöyle devam etti: “Bizler, terör örgütleriyle müzakere masasına oturanlarla, ‘Birkaç Mehmet öldü diye Meclis’i mi toplayacağız’ diyenlerle, siyasi çıkarları için bölücü terör örgütünün liderinin mektubunu devletin kanalında okutanlarla, Meclis kürsüsünde “Eyalet, özerklik ve federasyon tartışılmalı” diyenleri yerli ve milli ilan edenlerle hizalanmayacağız. Bizler, şehit cenazelerinde cenaze sahiplerine saygısızlık yapanların, siyasi militanlarıyla tehlikeli provokasyonlara girişenlerin, bir eli bayrağa sarılı tabutun üstündeyken diğer elinde mikrofonla cenazeyi mitinge çevirmeye kalkanların arkasına dizilmeyeceğiz. Bizler, pencerelerine ay yıldızlı bayrak asılan yoksul evlerin sesi olmaya devam edeceğiz.”

“ARTIK YETER DİYORUZ”

CHP’li Özalper konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı: “Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi olarak; 86 milyon için, Türkiye için yeni bir yol açıyoruz. Yolumuz doğrudur. Bu yolda cesaret ve kararlılıkla yürüyeceğiz. CHP olarak bizler, Genel Başkanımız Özgür Özel’in de ifade ettiği gibi, hain terör saldırılarına, gencecik vatan evlatlarının toprağa düşmesine ‘Artık Yeter’ diyoruz. Bu vatanın, kerpiç evlerde oturan fakir evlatları şehit olurken iktidar sahiplerinin zenginleşmesine ‘Artık Yeter’ diyoruz. Terörden medet umanlara, terörden beslenenlere, milletin acılarını siyasetine malzeme eden kötülüğe ‘Artık Yeter’ diyoruz. Fakir fukaranın şehit olduğu, iktidar sahiplerinin zengin olduğu düzene ‘Artık Yeter’ diyoruz.  Bu düzeni değiştirene kadar durmadan çalışacağız.”

CHP İl Başkanı Özalper’in açıklamasının ardından basın açıklamasına katılan partililer ‘Kahrolsun PKK’ sloganları atarak terörü lanetledi.

Editör: Murat Yalçın