Manisa Kitap Fuarı, son günde çok önemli bir ismi ağırladı. Yazdığı kitaplarla büyük kitleleri etkileyen Buket Uzuner, Manisa Kitap Fuarında onur konuğu olarak okurlarıyla söyleşide buluştu.

Erkan: TL'ye geçiş zamanı geldi Erkan: TL'ye geçiş zamanı geldi

Samimi bir havada geçen söyleşide kitaplarından bahseden Uzuner, yazmanın ve okumanın önemine değindi.     

BİZE MİTOLOJİMİZ ÖĞRETİLMİYOR

Uzuner, Türklerin çok köklü bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatarak, “Anacak nereden geldiğimizi tam olarak bilmiyoruz. Bize mitolojimiz öğretilmiyor. Neden biz kendi atamızı bilmiyoruz. Nereye ait olduğunu bilmek demek, yemek-içmek kadar önemlidir. Belirsizlik kadar insan psikolojisine kötü gelen bir şey yoktur. Bir millet kaç kuşaktır kendi mitolojisini bilmeyerek değişiyor.  Bu bir siyasi oyundur. Mitolojisini bilmeyen bir millet, nereden geldiğini bilmeyen bir millet. Bu ne acı bir durum.” Dedi.

YOĞUN İLGİ…

Kutatgu Bilig’i okuduğunu anlatan Uzuner, kitabın yazarı Yusuf Has Hacib’in ifade ettiği “Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür. Kişinin süsü yüz, yüzün süsü ise gözdür.” cümlesindeki derinliğin ne kadar anlamlı olduğunu söyledi.   

Uzuner, kadınların toplumda üstlendiği önemli statüye de dikkat çekerek, kadınsız toplum olamayacağını dile getirdi. Uzuner, “Bugün kadın yazarlar olarak kitap yazabiliyorsak bunu Atatürk’e, Cumhuriyet’e borçluyuz” diye konuştu.

Soru cevap şeklinde geçen söyleşinin arından Buket Uzuner, okurları için kitaplarını imzaladı. Fuarın onur konuğu Buket Uzuner, yoğun ilgi karşısında mutlu olduğunu ifade etti.