Programda Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Necla Arslan Sevin konuşmacı olarak katıldı. Bozdağ Çınarlı Kahave bahçesinde gerçekleşen programda Manisa ve ilçelerinde yaklaşık 100 misafir hazır bulundu. Manisa Kültür ve Turizm İş Müdürü İbrahim Sudak “Tarihimizle ilgili araştırmalara devam ediyoruz. Manisa’da Saray-ı Amire’den kalan Fatih Köşkü restorasyonu devam ediyor. Bugün burada bizzat yazlık sarayların olduğu söylenen bölgede Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubemizin öncülüğünde bir program gerçekleştiriyoruz. Dernek başkanı Dr. Muzaffer Yurttaş ve ekibine teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese ve katılımcı hocamıza teşekkür ediyorum” dedi.

Tarihçi Yazar Naci Yengin ile Tarihçi Yazar Prof. Necla Arslan Sevin bir söyleşi gerçekleştirdi. Naci Yengin katılımları için değerli konuşmacıya ve katkı verenlere teşekkür etti. “Bugün burada bir ilki gerçekleştiriyoruz. Şehzadelerin eğitim gördükleri sarayların bulunduğu bilinen Bozdağ Yaylası’nda tarihi çınarların altında bir söyleşi gerçekleştiriyoruz” dedi.

FETÖ mensuplarıyla şifreli konuşan 8 şüpheli gözaltında FETÖ mensuplarıyla şifreli konuşan 8 şüpheli gözaltında

Prof. Necla Arslan Sevin şu bilgileri verdi: “Osmanlı döneminde Manisa’da bulunan ve şehzadelerin yaşadığı ve eğitim gördüğü Saray-ı Amire dışında hem Manisa Sultan Yaylası’nda hem de Bozdağ Yaylası’nda yazlık saraylar bulunduğunu arşivlerden ve o dönem gezginlerin tuttukları notlar ve kitaplardan öğreniyoruz. Şimdi bu yazlık sarayların yerleri konusunda araştırmalar yapıyoruz. Bozdağ yaylasında bir saray olduğunu, Gölcük Yaylası’nda da bir av köşkü olduğunu düşünüyoruz. Fatih Sultan Mehmet’in burada eğitim gördüğünü, hocası Molla Gürani’nin ise burada eğitimine devam ettiğini biliyoruz. İkinci Selim’in oğlu Üçüncü Murat’ın bu yaylada doğduğunu tarihi kaynaklar yazıyor. Pek çok şehzade yaz döneminde yaklaşık 1000-2000 kişi ile buraya taşınıp eğitimine burada devam ediyordu. Şehzade ile annesi ve tüm görevliler bu saraylara yaz döneminde göç ediyordu. O dönem bir ilim merkezi olan ve daha önce Aydınoğulları Beyliğinin merkezi olan Birgi kasabalında bulunan hocaların da burada eğitimlere katkı verdiğini düşünüyoruz. Arkeolojik çalışmalar ile bu sarayların ve av köşkünün kalıntılarını araştırıyoruz. Bugün burada ilk defa geniş bir katılım ile konuyu enine boyuna paylaşma fırsatı verdikleri için organizasyonu düzenleyenlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

Necla Arslan Sevin sözlerini şöyle sürdürdü: “Ege Bölgesi’ndeki Bozdağlar, Aydınoğulları Beyliği ve Osmanlı dönemlerinde yönetici kesim için özel bir anlam taşımıştır. Birgi’de ikamet eden Aydınoğlu beyleri ve Manisa’da valilik yapan Osmanlı şehzadeleri, sıcak yaz aylarını Bozdağlar üzerindeki yaylalarda geçirmişler, özellikle 16. yüzyılda Gölcük ve Bozdağ Yaylaları’nda imar faaliyetleri gerçekleştirmişlerdir. Osmanlı yaşamı ve yayla sarayları hakkında, Başbakanlık Osmanlı Arşivi’ndeki belgeler ile dönem kaynakları ve seyahatnameler önemli bilgiler içermektedir. 2021 yılında bu yazlık sarayların tespitine yönelik olarak yüzey araştırmalarına başlanmıştır. Şimdi ekipler çalışmalarına bu ay tekrar başlıyor.” dedi.

Katılımcıların sorularını cevaplayan Necla Arslan Sevin’e Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Sudak ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa şubesi tarafından günün anısına Manisa’ya özgü hediyeler takdim edildi.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Dr. Mıuzaffer Yurttaş “Verdiği bilgiler için değerli hocamıza çok teşekkür ediyoruz. Geçtiğimiz ay Manisa İrfan Meclisi Sohbetleri kapsamında Manisa Saray-ı Amire’sini ele almıştık. Bu aynada Osmanlı döneminde Manisa’da buluna Sultan Yaylası ve Bozdağ Yaylası’ndaki sarayları ele aldık. Bunu hem bir gezi ile bizzat Bozdağ Yayla’nda sarayın bulunduğu düşünülen alanda gerçekleştirdik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Editör: Murat Yalçın