İçişleri Bakanı görevine atanan Ali Yerlikaya, gerçekleştirilen devir teslim töreni ile görevi Süleyman Soylu’dan devraldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabinede İçişleri Bakanı olarak atanan ve son olarak İstanbul Valiliği görevini yürüten Ali Yerlikaya, bakanlıkta düzenlenen devir teslim töreni ile görevi Süleyman Soylu’dan devraldı.

“Ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü muhafaza etmek varlık sebebimizdir"
Törende konuşan yeni İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yurdun bütün sınırlarının kendilerine emanet olduğunu söyleyerek, “Hizmet bayrağını sizden devralmak benim için büyük bir onur. Edirne’den Hakkari’ye, Sinop’tan Hatay’a, şanlı bayrağımızın dalgalandığı her yerde, 85 milyon insanımızı huzur ve güven içerisinde yaşatmak, temel hak ve hürriyetlerini korumak, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü, sarsılmaz kardeşliğini muhafaza etmek varlık sebebimizdir. Kutsal vatan toprağımızın her bir karışı, Mavi Vatan’ımızın her bir damlası, sahil, sınır ve kıyı şeritlerimizin tamamı bize emanettir. Milletimizin her bir ferdi bize emanettir. Temel referansımız hukuk ve insan haklarıdır, bundan da asla taviz verilmeyecektir. Tüm suç ve suçlularla mücadelemiz, büyük bir azim ve kararlılıkla devam edecek. Tek amacımız, nihai gayemiz ise Allah rızasını almak ve aziz ve milletimizin hayır dualarını almaktır” ifadelerini kullandı.

Soylu: “Sorumluluğu ağır ama bir o kadar da onurlu olan bu emaneti, yetkinliğin kaygı duymadığımız mesai arkadaşımıza devrediyoruz”
Görevde kaldığı sürece tüm gayretlerini ortaya koyduklarını ifade eden eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Hamdolsun Allah bizlere önce çalışma bakanı olarak, sonra da 7 yıl boyunca içişleri bakanı olmayı, cumhurbaşkanımızla birlikte çalışmayı ve aziz milletimize hizmet etmeyi nasip etti. Bizler de görevde olduğumuz süre içerisinde tüm mesai arkadaşlarımızla birlikte cumhurbaşkanımızın bize verdiği bu fırsatın ve onurun gereğini yerine getirebilmek, cenab-ı hakkın ve aziz milletimizin rızasına erişebilmek için elimizden gelen tüm gayreti ortaya koyduk. Şimdi de sorumluluğu ağır ama bir o kadar da onurlu olan bu emaneti, yetkinliğin kaygı duymadığımız mesai arkadaşımıza devrediyoruz” dedi.

Soylu’dan Yerlikaya’ya kalem hediyesi
Açıklamalarının ardından Soylu ve Yerlikaya birbirlerine çiçek taktim etti. Hatıra fotoğrafının çektirilmesinin ardından Soylu, yeni bakan Yerlikaya’ya kalem hediye etti. Devir teslim töreni, Bakan Yerlikaya’nın, “Allah dilimizden çıkan sözleri, kalemimizden çıkan yazıları, tutumlarımızı, davranışlarımızı milletimizin gönlünde razı olacağı bir noktaya getirsin” sözlerinin ardından tamamlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, törenle görevini aldığı Mustafa Varank'ın çıtayı yükselterek görevi kendisine bıraktığını vurgulayarak, "Çıta çok yüksek bunun farkındayız ve bilincindeyiz." dedi.

Özgür Özel ile Selçuk Özdağ arasında bakanlık polemiği Özgür Özel ile Selçuk Özdağ arasında bakanlık polemiği

Türkiye için yeni dönem başladı...

Dün vatandaşların merakla beklediği yeni kabine belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin gücüne güç katacak kabineyi duyurdu.

Bu kapsamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevine Mehmet Fatih Kacır, getirildi.

Yeni kabinede ilk teslim ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, görevi törenle Mustafa Varank'tan devraldı.

Kacır teslim töreninde Varank'ı överek, "Çıta çok yüksek bunun farkındayız ve bilincindeyiz. Sizlerin desteğiyle ve Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılını gerçekleştirmek için canla başla çalışacağız." şu ifadeleri kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda devir teslim töreni düzenlendi.

Nureddin Nebati, yaptığı konuşmanın ardından görevi Mehmet Şimşek'e devretti.

Şimşek'ten kritik mesajlar

Bakanlık koltuğuna oturan Şimşek, yeni dönem için önemli mesajlar verirken, Türkiye'nin ekonomi alanında yeni yol haritasının ipuçlarını sundu.

Konuşmasına "Bayrak ve hizmet yarışında bu değerli emaneti şahsıma tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum." diyerek başlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şunları söyledi:

Küresel zorlukların devam ettiği ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen deprem felaketinin yaşandığı son 1,5 yıllık dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini büyük bir fedakarlık içinde ifa eden Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum.

Temel ilkeleri sıraladı: Refaha ulaşmamızda anahtar olacak

"Bu dönemde yatırım, istihdam, üretim ve ihracatta önemli kazanımlar elde edilmiştir." diyen Şimşek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Bu başarılarda emeği olan değerli Bakanımızı tebrik ediyorum. Hükümetimizin temel hedefi, toplumsal refahı artırmaktır. Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkelerimiz olacaktır.

Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı, öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi, özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır.

Enflasyon yeniden tek haneli rakamlara düşürülecek

Bakan Şimşek, hazırlıklar için vakit kaybetmeden düğmeye basacaklarını belirterek şunları söyledi:

Küresel zorlukların, jeopolitik gerginliklerin arttığı bir konjonktürde kurumsal kalite ve kapasitemizi güçlendirerek makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz. Vakit kaybetmeden orta vadeli program çalışmalarına başlayacağız.

Sürdürülebilir yüksek büyüme için mali disiplinin tesis edilmesi ve fiyat istikrarının sağlanması, temel hedefimiz olacaktır. Orta vadede enflasyonun yeniden tek haneli rakamlara düşürülmesi, her alanda öngörülebilirliğin artırılması, cari açığı azaltacak yapısal dönüşümün hızlandırılması ülkemiz için hayati önem taşımaktadır.

Merkez Bankası'na enflasyonla mücadele desteği

Uygulanacak maliye politikası ve yapısal reformlarla Merkez Bankamıza enflasyonla mücadelede destek olmak temel politikamız olacaktır. Bu öncelikler çerçevesinde çalışmalarımızı eş güdüm içinde ilgili bakanlıklar ve kurumlarımıza güçlü bir koordinasyon sağlayarak yürüteceğiz.

Bu yoğun dönemde en büyük yardımcım, bakanlığımızın değerli kadroları olacaktır. Hem başbakan yardımcılığı hem de bakanlık yaptığım dönemden biliyorum ki Hazine ve Maliye Bakanlığı, güçlü insan kaynağı ve liyakatli kadrolarıyla her zaman ön planda olmuştur.

"Geceli gündüzlü çalışacağız"

Attıkları her adımın, aldıkları her kararın Türkiye'ye duyulan güveni ve istikrarı güçlendirmeye devam etmesi bakımından önem arz ettiğini anlatan Şimşek, bugün devraldığı bu bayrağı daha da yukarılara çıkarmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde geceli gündüzlü çalışacaklarını vurguladı.

"Şahsıma yüksek beklentilerle dolu görev verildiğini biliyorum"

Hazine ve Maliye Bakanı, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Pandemi, küresel finansal zorluklar ve depremle birlikte sadece ülkemiz değil, tüm dünya zorlu bir imtihandan geçiyor. Sayın Bakanımıza bu yoğun süreçteki çalışmaları ve gayretleri nedeniyle tekrar teşekkür ediyorum.

Şahsıma zorluklar ve yüksek beklentilerle dolu ağır bir görev verildiğini biliyorum. İnşallah hep birlikte bu süreçten alnımızın akıyla çıkacağız.

Seçim teşekkürü

Mehmet Şimşek, sözlerini "Mayıs ayında yapılan seçimlerde yüksek katılım sağlayarak demokratik tercihini güçlü bir şekilde ifade eden ve Sayın Cumhurbaşkanımız ile Cumhur İttifakı'na güven tazeleyen aziz milletimize şükranlarımı arz ediyorum." diyerek tamamladı.