Samsun'da 19 Mayıs kutlamaları, saat 09.00'da Atatürk Anıtı önünde başladı. Anıta çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Atatürk'ü temsil eden bayrak Samsun'da karaya çıkarıldı - 1

Ardından Tütün İskelesi'ndeki tören alanına geçildi.

Atatürk'ü temsil eden bayrak Samsun'da karaya çıkarıldı - 2

Samsun Valisi Orhan Tavlı, burada yaptığı konuşmada, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı coşkuyla kutlamanın onur, gurur ve heyecanını hep birlikte bir kez daha yaşadıklarını söyledi.

Atatürk'ü temsil eden bayrak Samsun'da karaya çıkarıldı - 3

Yurt dışından getirilen ikinci cep telefonları için yeni karar Yurt dışından getirilen ikinci cep telefonları için yeni karar

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Bandırma Vapuru'yla 16 Mayıs 1919 Cuma günü İstanbul'dan yola çıktıktan sonra 19 Mayıs 1919'da karaya çıkarak Milli Mücadele'nin ilk adımını Samsun'da attığına işaret eden Vali Tavlı, "O gün Samsun'umuzda yakılan meşaleyle adeta küllerinden doğan, birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhuyla Kurtuluş Savaşı'ndan zaferle çıkan aziz Türk milleti, Cumhuriyet'imizin ilanıyla tarih sahnesinde yeniden dirilmiştir. Tam 105 yıl sonra bugün, o tarihi anın milli ve manevi atmosferini yüreğimizde hissediyor, şanlı Türk bayrağımızı coşku ve gururla temsili olarak aynı noktadan karaya çıkartarak, istikbalimizin, Cumhuriyet'imizin ve Türkiye Yüzyılı'nın en büyük teminatı Türk gençliğine teslim ediyoruz." dedi.

Atatürk'ü temsil eden bayrak Samsun'da karaya çıkarıldı - 4

Törende askerler, Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının karaya çıkışını canlandırdı. Askerler, karaya çıkardıkları Türk bayrağını izcilere teslim etti. İzciler, Türk bayrağını 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerinin yapılacağı İlkadım Atletizm Stadyumu'na kortej eşliğinde götürdü.

Atatürk'ü temsil eden bayrak Samsun'da karaya çıkarıldı - 5

Törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk'ü temsil eden bayrak Samsun'da karaya çıkarıldı - 6

Atatürk'ü temsil eden bayrak Samsun'da karaya çıkarıldı - 7

Atatürk'ü temsil eden bayrak Samsun'da karaya çıkarıldı - 8

Atatürk'ü temsil eden bayrak Samsun'da karaya çıkarıldı - 9

Editör: İclal Çiçek