Önce Bakanlıklar çekildi

FETÖ propagandası yapıldığı iddiasıyla 'Kanun Hükmü' filminden dolayı bakanlıklar tek tek Altın Portakal'dan çekildi.

Dün festivalden çekildiğini duyuran Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı da festivalden çekildiğini duyurmuştu.

Akşam saatlerinde kritik bir gelişme yaşandı.

Muhittin Böcek'ten açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy Mesir Festivali’ne davet edildi Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy Mesir Festivali’ne davet edildi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Altın Portakal iptal edildi

Aynı zamanda Altın Portakal Film Festivali'nin başkanı olan Muhittin Böcek, paylaştığı videoda, 7- 14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Altın Portakal Film Festivali'nin iptal edildiğini duyurdu.

"İçeriğin belirlenmesinde sorumlu olan festival yönetmeni ve sanat ekibidir"

Antalya Altın Portakal Film Festivali sadece Antalya’nın değil, Türkiye’nin uluslararası alanda en önemli markalarından biri olduğuna dikkat çeken Böcek şu ifadeleri kullandı:

Konunun tüm ülkeyi, Antalya’yı, tüm sinemaseverleri ve tüm sinema emekçilerini ilgilendirmesi nedeniyle konuyla ilgili ev sahibi olan Belediyemiz bir karar almak zorunda kalmıştır. Festivalin sanatsal anlamda güçlü ve sinema adına örnek teşkil edecek şekilde yapılması için seçilmiş ve içeriğin belirlenmesinde sorumlu olan festival yönetmeni ve sanat ekibidir. Başta festival yönetmeni olmak üzere tüm sanat ekibinin süreci yanlış yönettiği, kriz yönetimini yapamadığı tespit edilmiştir. Altın Portakal Film Festivali’ni özüne döndürmek ve Ulusal Kategoriyi festivale yeniden eklemek için çaba sarf etmiş birisi olarak yaşananları kabul etmem mümkün değildir.

"Festivalimizi iptal ettiğimi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum"

Altın Portakal Film Festivali’nin siyaset üstü olduğunu ifade eden Böcek, festivalinin iptalini ise şu sözlerle duyurdu:

Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, festivalimizi kimsenin siyasi emellerine malzeme ettirmeyeceğim. Ayrıca şahsıma ve belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum. Az önce açıkladığım nedenler dolayısıyla; kendi kararıyla büyük bir karmaşaya neden olan festival yönetmeninin, sanat yönetmeninin ve oluşturdukları tüm sanat ekibinin görevlerine şu an itibari ile son verilmiştir. Tüm sanatçılarımızı, sinema emekçilerimizi ve sinemaseverlerimizi Altın Portakal Film Festivalimize sahip çıkmaya davet ediyorum. Bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan bu süreç sebebi ile 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız festivalimizi iptal ettiğimi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum.