Bakan Tunç, AK Parti Bursa İl Başkanlığını ziyaretinde, kentteki programı kapsamında Bölge Adliye Mahkemesi bünyesinde Türkiye'de ilk olan Hakim Savcı Yardımcılığı Uygulama Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Hakim ya da savcı olabilmek için öncelikle Hakim ve Savcı Yardımcılığı Sınavı'na girmek gerektiğini belirten Tunç, "Sınavı kazananların önce 3 yıl hakim ve savcı yardımcılığı yapması lazım. Eskiden iki yıl hakim savcı adaylığı yapması gerekiyordu, şimdi artık 3 yıl hakim ve savcı yardımcılığı. Bunun da ilk uygulama merkezinin açılışını Bursa'mızda gerçekleştirdik. Yargı camiamız için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." diye konuştu.

Bursa'ya daha önce de önemli adliye yatırımları yapıldığını anımsatan Tunç, ilk derece mahkemelerini ziyaret ettiklerinde fiziki mekanın yetersiz gelmeye başladığını gördüklerini, bunun için projeler hazırlayacaklarını aktardı.

Tunç, Türkiye'nin yerel seçim arifesinde olduğunu anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bursa'mız inşallah 31 Mart'ta yine 'gerçek belediyecilik' diyecek. Cumhur İttifakı olarak inşallah Bursa'mız kazanmaya devam edecek. Biz buna yürekten inanıyoruz. Bu konuda da teşkilatımızın çok büyük katkısı olacak. Bursa'mıza kazandırdığımız sayısız hizmetler var. Bugün minibüsle dolaşırken görmek mümkün. Hastane binaları, okul binaları, üniversiteler, şimdi hızlı tren projesi çalışması devam ediyor. Yani saymakla bitmeyecek, yatırımlar gerçekleşti Bursa'mız için ve sadece İstanbul ile Bursa arasındaki yollara, Bursa ile İzmir arasındaki yollara baktığımız zaman devasa yatırımlar. Bunların inşallah önümüzdeki süreçte yerel yönetimler ve hükümetimizle uyumlu bir şekilde daha hızlı bir şekilde devam etmesi noktasındaki kararlılığı ve doğru kararı inşallah milletimiz 31 Mart'ta verecek. Biz buna yürekten inanıyoruz."
 

Zeki Bilgin’e bir şok daha! SP listesinden de aday olamıyor Zeki Bilgin’e bir şok daha! SP listesinden de aday olamıyor

YENİ ANAYASA İHTİYACI

Türkiye'nin darbe anayasasından kurtulması gerektiğine işaret eden Tunç, Anayasa'yı sivil, demokratik, kuşatıcı hale getirmek gerektiğini belirtti.

Bu konuda herkesin mutabık olduğunu dile getiren Tunç, şunları anlattı:

"Siyasi düşüncesi çok farklı olsa da herkes, bütün siyasi partiler 'Evet Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var' diyor ama tabii 'Bir masa etrafında toplanalım, uzlaşalım' denildiğinde de bu zorluğu da hep beraber görüyoruz. Geçmişte bu konuda çok girişimler oldu ama maalesef başarıya ulaşamamıştı. 60 maddeye kadar uzlaşmalar oldu, sonrasında masalar dağıldı. Temennimiz 28. Yasama Dönemi, Türkiye Yüzyılı'nın başlangıcı ve milletimize olan borcumuzu inşallah 28. Dönem parlamentosunda bir uzlaşma sağlanır ve darbe anayasasından da ülkemiz kurtulur. Demokratik, sivil bir anayasayla inşallah yolumuza devam ederiz."

Yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ikinci kabinesinin çok önemli gündem maddelerinin bulunduğuna değinen Tunç, "Bir kere birinci gündemimiz 11 vilayetimiz depremde yıkıldı, bir an önce bu şehirlerimizi ayağa kaldırmak ve tüm şehirlerimizi depreme ve afet riskine karşı duyarlı, dirençli hale getirmek. O nedenle yerel yönetimler önemli. Yerel yönetimlerin hükümetimizle uyumlu yapacağı çalışmalar, kentsel dönüşüm çalışmaları, vatandaşlarımızın daha güvenli şehirlerde, beldelerde yaşayabilmesi anlamında önemli. Bursa'da bu uyumun yakalanmış olması ve bundan sonra da bu uyumun devam edecek olmasının Bursa için bir fırsat ve şans olduğunu da ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

"TÜM PARTİLER SANDIKLARA SAHİP ÇIKSIN"

Bakan Tunç, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Burada avukatlarımız var, hukukçularımız var. Sandıklara sahip çıkacağız, tüm partiler sahip çıksın. Yani tüm partilerin hukukçuları olsun. Herkes kendi oyuna sahip çıksın ki millet iradesi en doğru bir şekilde tecelli etsin. Sayın Cumhurbaşkanı'mız geniş bir istişare neticesinde, geniş bir kamuoyu yoklaması neticesinde adayların tespitini sağlamaya çalıştı ve illerdeki adaylarımız belirlendi. Şimdi sıra ilçelerimizde ve inşallah ilçelerimizdeki en doğru adaylar belirlenerek, o doğru adaylara vatandaşımız en doğru kararını inşallah verecektir ve onların güvenine layık olabilmek için de bizler gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Ben şimdiden 31 Mart seçimlerimizin Bursa'mıza ilçelerine ve tüm mahallelerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ve AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan'ın da katılımcılara seslendiği, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, milletvekilleri ve partililerin katıldığı program, basına kapalı devam etti.

Editör: Ali Gözen