AW071262_02

Turkcell Türkiye Uzun Kulvar Yüzme Şampiyonası Manisa’da başladı Turkcell Türkiye Uzun Kulvar Yüzme Şampiyonası Manisa’da başladı

Sultaniye üzüm bağlarından kış aylarında reçellik olarak ayrılan kaliteli üzümler toplanarak evlerde üzüm reçeli yapımına başlandı. Özenle salkımların saplarından ayrılan taneleri iyice yıkadıktan sonra yeterince şeker ilave edilerek kaynatıldıktan sonra dinlenmeye bırakılıyor. Üzerine tül örtülerek güneşte bir kaç gün dinlendirilen ve koyulaştırılması sağlanan reçeller kavanozlara alınarak kışın tüketiliyor. 

Kahvaltı sofralarının değişmezi 
Her yıl üzüm reçeli yaptığını anlatan ev hanımı Hülya Akkaya, "Reçelin koyulaşmasının tamamlanmasının ardından küçük cam kavanozlara konularak kış aylarında kahvaltılarda tüketiyoruz. Ayrıca isteğe bağlı olarak da üzüm reçelinin içerisine koku vermesi için vanilya da konulabilir." dedi. 
Akkaya üzüm reçelinin sadece Sultaniye üzümünden değil Antep karası Mevlana türü üzümlerinden de yapılmakta olduğunu belirterek, "Antep karası ve Mevlana üzümlerinin çekirdekleri çıkarılır, isteğe bağlı olarak karanfil de konularak reçeli yapılır." diye konuştu.