Manisa'nın en lüks mahallesi olarak bilinen Güzelyurt'ta, arıtma tesislerinden kaynaklanan ağır koku mahalle sakinlerinin en büyük problemi olarak devam ediyor. 
Mahalleli bu problemle uzun yıllardır mücadele veriyor. Ancak hiçbir ilerleme kaydedilemedi. 
Haftanın belirli günlerinde mahalleyi saran ağır koku, insanlara pencereleri kapıları kapattırıyor. Rüzgarın yönüne göre doğudan estiğinde Karaali Mahallesi batıdan estiğinde ise Güzelyurt ağır kokuya maruz kalıyor. 
Vatandaşlar ise bugüne kadar yüzlerce yazıyı Cimer aracılığıyla Cumhurbaşkanına iletti. Mahallelinin adeta başvurmadığı resmi merci kalmadı. Ancak hiçbir çözüm bulunamadı. 

MUHTAR: "OSB'DE MUHATAP BULAMIYORUZ" 
Güzelyurt Mahallesinin iki dönemdir muhtarlığını yapan Aynur Tava ise mahallelinin kokuyla imtihanının dayanılmaz bir hal aldığını söyledi. Başvurmadıkları merci, gitmedikleri kapı kalmadığını ifade eden Tava, “Bu arıtmadan dolayı defalarca Çevre ve Şehircilik İkl Müdürlüğüne gittik. Yüzlerce yazı yazdık Cimer’e... Çevre İl Müdürlüğü kokuyu tespit etmek amacıyla mahallenin çeşitli noktalarına cihazlar koydu. Ancak tespit edilemedi, sonuç alınamadı. İnsanlar yaz gününde pencereyi açamıyor. Çözüm odaklı bir çalışma yapılmadı. Biz valiye, kaymakama, çevre İl müdürlüğü, bakanlığa gittik. OSB’de resmi bir muhatap bulamıyoruz. Onlar diyor ki biz bunu 1996 yılında yaptık, belediyeler burayı imara niye açtı. İyi de bunun faturasını neden buradaki on binlerce insan ödüyor. 25-26 bin civarında resmi olarak insan yaşıyor Güzelyurt’ta. Bu rakam aslında 40 bine yakın. Karaali’yi de dikkate alırsak ciddi bir nüfus bu kokuya katlanıyor. Bir an önce bu bu kokuyu önlesinler. Teknik olarak nedenini bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey bu kokuya artık dayanamıyoruz.” diye konuştu.  
Aynur Tava, rüzgarın esiş yönüne göre kokunun etkisini artırdığını da sözlerine ekleyerek,  
“Rüzgar doğadan eserse Karaali etkiliyor. Batıdan estiğinde ise Güzelyurt kokuya teslim oluyor. Artık yeter… Lütfen çözüm bulunsun.” diye konuştu. 

VALİLİK KONAĞI DA KOKUYA MARUZ KALIYOR 
Güzelyurt ve Karaali mahallelerini kapsayan bu sorun 60-70 bini aşkın bir nüfusu etkiliyor. Öte yandan Karaali’de bulunan valilik konağı da kokuya maruz kalıyor. Sorunun çözümü için iki lüks mahalle çözüm bekliyor.  

ARITMA TESİSLERİ NE ZAMAN YAPILDI?

Manisa Organize Sanayi Bölgesindeki arıtma tesisleri 1993 yılında yapıldı. OSB’nin resmi sayfasında tesislerle ilgili şu bilgiler yer alıyor:
Bölgemizden kaynaklanan evsel ve endüstriyel nitelikli atık suların arıtıldığı, 1993 yapımı 6.500 m³/gün kapasiteli I. Kısım ve 2001 yapımı 15.000 m3/gün kapasiteli II. Kısım Atıksu Arıtma Tesisimiz fiili arıtma faaliyetini günümüze dek kesintisiz olarak sürdürmektedir.

51.460 m² alan üzerine kurulu ve toplam kapasitesi 21.500 m³/gün olan Atık Su Arıtma Tesisi bölgenin tümünde faaliyetine devam eden firmaların arıtma ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterliliktedir.

Arıtma tesisimizde çamur susuzlaştırma ünitesinden çıkan çamur keki, lisanslı firmalara iletilerek bertarafı sağlanmaktadır.

Yunus Emre türbesi Kula'da mı? İşte sunulan kanıtlar Yunus Emre türbesi Kula'da mı? İşte sunulan kanıtlar

Diğer yandan Bölgemizdeki büyüme ve gelişmeye paralel olarak zamanla artan atık su debi ve kirlilik yükleri de göz önüne alınarak mevcut tesisin kapasitesinin arttırılması ihtiyacı doğmuştur. Bu kapsamda, Bölgemizin VI. Kısım 73.877,56m²’lik Teknik Altyapı Alanında 20.000m³/gün kapasiteli ilave atık su tesisi yapım çalışmaları devam etmektedir.

2020 yılında ihale edilen proje, uygulama projelerinin (proses, mimari, statik, mekanik, elektrik) hazırlanması, mekanik montaj, otomasyon, elektrik işleri ve devreye alma dahil inşaat yapım işinin uygulama projelerinin yapımı ile birlikte yapılması kapsamında, Yüklenici firma ile Ocak 2021’de yapım sözleşmesi imzalanmış ve yer teslimi yapılarak işe başlanmıştır. Yapım süreci devam etmekte olup 2022 yılı içerisinde yapım süreci tamamlanarak, devreye alınması planlanmaktadır.

 

Editör: Murat Yalçın