Fuara Manisa Valisi Enver Ünlü, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, Manisa Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Manisa'yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Fuar 28 Nisan Pazar gününe kadar açık kalacak. Şehzadeler Belediyesi Mehter Takımı bir konser verdi. Yabancı öğrenciler halk oyunları gösterisi gerçekleştirdi. 

SİMSAROĞLU: NE KADAR ÇOK ÖZLEMİŞİZ MESİRİMİZİ DEĞİL Mİ?
Fuarın açılış konuşmasını yapan SNS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Saruhan Simsaroğlu, “Ne kadar çok özlemişiz Mesirimizi değil mi? Geçen cuma günü çeşitli nedenlerle uzun süredir Kültürpark’ta düzenlenemeyen İzmir Kitap Fuarı’nı açtık, açıldığı günden beri kitap fuarlarının bugüne dek aldığı en yoğun ziyaretçiyi karşılıyor. Bugün de yine uzun bir ara verdiğimiz göz bebeğimiz Mesir Fuarı’mızı açıyoruz. Manisalı hemşehrilerimizin yıllardır olduğu gibi yine Mesir Fuarı’nı Türkiye’nin en çok ziyaret alan fuarlarından biri olmasını sağlayacağından eminin ki dün gerçekleşen ziyaret de bunu gösterdi. Manisa Mesir Fuarı bir kent fuarı ve kent panayırıdır. Fuarımızın kapılarını dile kolay 30. kez açıyoruz ama bu panayırın kültürü çok daha eskilere dayanıyor. Hatırlayanlar vardır, Mesir döneminde Laleli’de, sonrasında Ulupark’ta tezgahlar kurulurdu. Manisa Mesir Fuarı o günlerin günümüze iz düşümüdür ve görkemli saçım törenimizin ardından en köklü ve en çok hemşehrimize ulaşan etkinliliğidir. Kapalı alanımızda çoğunluğunu Manisalı esnaflarımızın oluşturduğu 102 katılımcı firmamız var. Yine Manisalı firmalarımız dışında İzmir, Muğla, İstanbul, Bursa, Denizli gibi illerimizden de katılım gösteren firmalarımız mevcut. Sektörel olarak otomotiv, mobilya, elektrikli ev aletleri, eğitim, tekstil ağırlığı oluşturmakta. Katılımcımız fuarda hem markalarını tanıtmakta, hem de çeşitli kampanyalarla ekonomimizin yaşadığı durağan günlerde stoklarını eritmektedir. Fuarın gerçekleşmesinde emeği geçen Valiliğimize, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım Ferdi Zeyrek ve çalışma arkadaşlarına, Şehzadeler ve Yunusemre Belediyelerimize, Esnaf Odamıza, Borsamıza, Turizm Derneğimize sonsuz teşekkürlerimizi sunarım. Pazar gününe kadar 10:00 - 23:00 saatleri arasında tüm Manisalıları fuarımızı ziyaret etmeye davet ediyorum. Fuarımızın katılımcılarımız ve Manisa’mız adına bereketli geçmesini diler, saygılarımı sunarım” diye konuştu. 

DURBAY: "SNS FUARCILIK AİLESİNİ TEBRİK EDİYORUM"
Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay, “484. Uluslararası Mesir Macunu Festivalini kutladığımız bu günlerde şehrimizin en büyük fuarı olan Mesir Fuarına hoş geldiniz.  Uzun zamandır hasret kaldığımız Mesir Festivali’ni yeni seçilmiş belediye başkanları olarak organize ediyor oluşumuz bizlere çok büyük bir gurur ve mutluluk yaşatıyor.  Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan, tarihi ve kültürel dokusuyla ön plana çıkan Manisa’mızın; yerli ve yabancı turist sayısını artırmak, şehrimize kalıcı eserler bırakmak için var gücümüzle çalışacağız. Uluslararası Mesir Macunu Festivali, dünyanın en eski festivallerinden biri. Bizlere düşen görev, festival kapsamını her yıl daha da genişleterek, tüm dünyaya daha çok duyurmak. Manisa’nın festivaller kenti olarak anılması en büyük hedeflerimizden biri. Manisa’yı sadece Mesir Festivali ile değil birçok farklı festivalle buluşturmamız gerekiyor. Bunun çalışmalarına şimdiden başladık. UNESCO’nun Somut Olmayan Kültür Mirasları listesinde yer alan Mesir Festivalimiz, düzenleyeceğimiz yeni festivallerimizin lokomotifi olacak. Uzun yıllardır şehrimizde fuarcılık alanında birçok önemli işe imza atan SNS Fuarcılık ailesini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Mesir fuarının Manisa’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Manisa'da sıcaklık artıyor! Termometreler 37 dereceyi görecek Manisa'da sıcaklık artıyor! Termometreler 37 dereceyi görecek

ZEYREK: “FUARIN BUGÜNLERE GELMESİNDE EMEĞİ OLANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, “Köklü geçmişi olan Manisa Mesir Macunu Festivalimizin marka haline gelen yüzü Manisa Mesir Sanayi ve Ticaret Fuarı’nın açılışında bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Ülkemizde fuarcılık, şanlı Cumhuriyetimizin ilanının ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen İzmir İktisat Kongresi ile başlamış. Büyük önderimizin “Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, iktisadi zaferlerle desteklenmezse payidar olamaz, az zamanda söner” sözlerinin ışığında fuarcılık, ülkemizde gelişmiş ve bugünlere kadar gelmiştir. Manisa’mızda da yaklaşık 30 yıldır kesintisiz bir şekilde devam eden Mesir Sanayi ve Ticaret Fuarı, her yıl yüzlerce firmayı ve esnafı, binlerce ziyaretçisiyle buluşturuyor. Bu yıl da otomotivden beyaz eşyaya, mobilyadan ev dekorasyonuna kadar 200’ü aşkın firmayı şehrimizde ağırlıyoruz. Bu güzel fuar organizasyonunun şehrimizin tanıtımının yanında ekonomisi için de büyük önem arz ettiğini düşünüyorum. 484 yılı geride bırakan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivalimizi, 4 yıllık bir özlemin ardından dün itibariyle coşkuyla başlattık. Pazar günü mesir saçım töreniyle coşkumuzun zirve yapacağı bu güzide festivalin her alanda daha ileriye taşınması için üzerimize düşen ne varsa fazlasıyla yapacağımızı belirtmek istiyorum. Hemşerilerimizin de festivaline sahip çıkmasıyla birlikte hem festivalimizin hem de şehrimizin tanıtımı noktasında önemli bir konumda bulunan festivalimizi şanına yakışır duruma getireceğimize inanıyorum. Manisa, medeniyetler şehri. Tarihiyle doğasıyla tarımıyla sanayisiyle turizmiyle potansiyeli olan bir şehir. Bu şehrin her potansiyelini dinamiğe çevirmek için çok çalışacağız. Bu duygularla “Geleneksel Buluşmamız” sloganıyla kapılarını açan Mesir Sanayi ve Ticaret Fuarının hayırlı olmasını diliyor, tüm katılımcılara ve fuarın bugünlere gelmesinde emeği olanlara hem şahsım hem de Manisalılar adına teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
 

VALİ ÜNLÜ: "ÇABA GÖSTEREN HERKESE TEŞEKKÜRLER"   
Manisa Valisi Enver Ünlü, “Köklü bir geleneğe sahip olan Mesir Festivali kapsamında düzenlenen 30. Manisa Mesir Sanayi ve Ticaret Fuarının açılışında sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu ifade ediyorum.  Mesir Sanayi ve Ticaret Fuarı, sadece bir etkinlik olmanın ötesinde, asırlardır süregelen bir geleneğin ve kültürel mirasın yaşatılması adına atılmış önemli bir adımdır.  Gediz Ovası'nın arkasında yatan 1,5 milyon dekarlık verimli toprakları, gelişmiş sanayisi ve kültürel mirası ile Manisa’mız zengin bir kültürel ve ekonomik potansiyele sahiptir. Bu tür festivaller, kentimizin kültür, tarım ve sanayi alanındaki potansiyelini, ulusal ve uluslararası arenada tanıtma fırsatı sunarken, aynı zamanda yerel ekonomiyi canlandırma ve sürdürülebilir kalkınmayı destekleme açısından da büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte fuarlar, sadece ekonomik birer platform olmanın ötesinde, kültürel ve sosyal birer buluşma noktası olarak da değerlendirilmelidir. Kadim bir medeniyetin, bereketli tarım faaliyetlerinin, gelişmiş bir sanayinin ve zengin bir turizm potansiyelinin bulunduğu Manisa’mız için bu fuarların, ilimizin tanıtımında ki etkisini daha fazlalaştırmak için elimizden geleni yapacağımıza inancım tamdır. Bu vesile ile şehrimizin marka değerini artırmak için böylesi fuarlar başta olmak üzere, her türlü etkinlik için çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum.  Manisa Mesir Sanayi ve Ticaret Fuarımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.


Konuşmaların ardından Vali Ünlü, Başkan Zeyrek, Başkan Durbay ve protokol üyeleri açılış kurdelesini kesti. Fuarda yer alan ürünleri inceledi. 

Mesir Fuarı pazar gününe kadar 10.00 ile 23.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Editör: İclal Çiçek