Bakan Şimşek enflasyon için tarih verdi: 30'lu rakama inecek Bakan Şimşek enflasyon için tarih verdi: 30'lu rakama inecek

Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki hareketlilikler benzin ve motorin fiyatlarına indirim veya zam olarak yansıyor.

Motorine indirim geldi

Motorine gelen 2 lira 55 kuruşluk dev zammın ardından bu kez indirim geldi.  Motorinin litre fiyatına gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 21 kuruşluk indirim geldi. Yeni fiyat tabelaya yansıdı.

Manisa'da motorinin litresi kaç TL?

İndirimden önce Manisa'da motorinin litresi ortalama 45 lira 33 kuruştan satılıyorken genel 1 lira 21 kuruşluk indirimin ardından motorinin litresi ortalama 44 lira 13 kuruş oldu.

EPDK'dan akaryakıt adımı: Benzin ve motorine indirim geliyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, bazı ülkelerin ham petrole yaptığı indirimlerin tüketiciye yansıtılmasını istedi. Güncellenen marj oranları ile birlikte benzin ve motorine 1 ile 1,5 TL düzeyinde indirim gelecek.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Editör: İclal Çiçek