MANİSA (İHA) -
Geleceği Tasarlayan Gençler Derneği mentörlüğüyle 24140 Lavender Robotics ve Bilim Yunusemre 25605 BY-tech takımları Amerika merkezli FIRST Vakfı’nın Türkiye paydaşı olan Fikret Yüksel Vakfı’nın düzenlediği İstanbul FIRST Tech Challenge (FTC) 2. Offseason yarışmasına katılarak Manisa’yı temsil etti.

Gece gündüz demeden aralıksız çalışan Lavender Robotics Takımı yarışmada Promote Award, Inspire Award Finalist, Motivate Award ödüllerini kazandı. BY-tech Takımı ise 4 gün gibi kısa bir süre içerisinde robotlarını ve sunumlarını hazırlayarak jüri ve katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Milli uçak 'KAAN' ilk uçuşunu yaptı Milli uçak 'KAAN' ilk uçuşunu yaptı

Ada Kazıl, Ali Beyazbulut, Efe Metin, Egemen Görcanlı, Egemen Özbalcı, Emir Ali Eriş, Ege Kazıl, Hasan Kaan Karabulut, Hülya Ergül Kazıl, Mert Yağmurlu, Mertcan Bozkurt, Talha Bayer, Umut Doğan, Yusuf Ziya Keskin, Zehra Kayalı’dan oluşan Lavender Robotics Takımı başarılarıyla gururlandırırken Takım Mentörleri Ege ve Ada ödüllerin mutluluk verdiğini belirtti. Lavender Robotics Takım Mentörleri Ege ve Ada Kazıl yakalanan başarıyı, “Mart ayında ülkemizi Yunanistan FTC Şampiyonası’nda Design Award ve Promote Award kazanarak temsil ettik. Şimdi de İstanbul’da Manisa’mızı 3 ödül kazanarak temsil etmenin gururunu yaşıyoruz. Ülkemizi uluslararası arenada en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. 8 ay önce bir garajda başlayan bu yolculukta, ekip olarak pek çok başarıya imza attık. Bu süreçte bize destek olan başta Yunusemre Belediyesi ve Belediye Başkanı Semih Balaban’a çok teşekkür ederiz." sözleriyle özetledi. BY-tech Takımı Mentörleri Mahmut Apaydın, Pelin Arslan ve Abdullah Türkmen ise gençleri bilim ve teknolojide destekleyip her türlü imkanı sağlayan Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban’a teşekkür etti.

Editör: İclal Çiçek