Ahmet ÜNSAL/Manisa

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Sermaye hareketlerinde 2022’de 13,7 milyar dolar bir çıkış olmuşken ülkemizden, 2023 yılında nette 8,34 milyar dolar bir sermaye girişinin gerçekleştiğini görüyoruz." dedi. Cumhurbaşkan yardımcısı cevdet yılmaz, Manisa'da organize bölgesindeki sanayicilerle buluştu.
 

Yılmaz, ülke ekonomisiyle ilgili son gelişmeler hakkında sanayicileri bilgilendirmede bulundu yılmaz'ın osb'deki buluşmasına Başkan Sait Türek ve yönetim kurulu üyeleri ev sahniphliği yaptı.Vali Enver Ünla,AKP Milletvekili Mücahit Arınç, MHP Grup Başkan vekili Erkan Akçay,Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergütn, Yunusemre belediye başkanı Mehmet Çerçi, AKP il başkanı Salih Hızlı, MHP il başkanı cüneyt tosuner ve sanayicilerce karşılandı.
   
YILMAZ’IN BULUŞMASI TÜRKİYE’NİN EN GÖZDE OSB’SİNDE 

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Toplantı Salonun’nda düzenlenen toplantıda konuşan Yılmaz, politikalarını planlarken ve uygularken iş dünyası temsilcileriyle istişare yapmaya büyük önem verdiklerini belirterek, onların görüş ve önerilerini dinlediklerini söyledi.

Başkan Durbay'dan personele tavan ücret müjdesi Başkan Durbay'dan personele tavan ücret müjdesi

YILMAZ, EKONOMİK VERİLERİ SANAYİCİLERLE PAYLAŞTI 

Türkiye'nin makro ölçekteki ekonomik verİleriyle ilgili değerlendirmede bulunan Yılmaz, dünyanın zor bir dönemde geçtiğini, büyüme ve küresel ticaretteki yavaşlamanın tarihsel ortalamaların altında olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin geçen yıl böyle bir durumda tarihinin en büyük afetini yaşadığını, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarını sararken, bir yandan ülkenin kuzey ve güneyinde jeopolitik gerilimler yaşandığını hatırlattı.
  Yılmaz, Türkiye'nin böyle bir ortamda bile ekonomik olarak büyümeye ve gelişmeye devam ettiğine dikkati çekerek, Türkiye ekonomisinin dünya ortalamalarının üzerinde büyüme kaydettiğini, 2023'ün ilk 3 çeyreğinde yüzde 4,7 büyüyen ülke ekonomisinin, yılın son çeyreğindeki büyüme oranı açıklandığında yüzde 3,7 büyüse dahi orta vadeli programdaki yüzde 4,4 hedefinin yakalanacağını bildirdi.

“KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİRİ 13 BİN DOLAR OLARAK HEDEFLİYORUZ”

Kişi başına düşen milli gelirin 13 bin dolar yakın bir seviyeye çıkmasını düşündüklerini aktaran Yılmaz, Türkiye'nin reel ekonomide iyi bir performans sergilediğini, resesyona düşmeden enflasyonla mücadelenin temel öncelikleri olduğunu, yılın ilk ayında yükselen enflasyonun sonraki aylarda kademeli bir şekilde, yıl ortasında sonra da belirgin bir şekilde düşmesini beklediklerini vurguladı.

Yılmaz, para ve maliye politikasındaki yapısal reformlarla enflasyonu kararlı bir şekilde düşüreceklerini dile getirerek, "Bunun da özünün şu oluşturuyor. İç tasarruf oranlarımızı arttırmak, tüketimi daha sağlıklı bir seviyede sürdürmek. Kaynaklarımızı tasarruf ederek arttırdığımız kaynakları ise üretken alanlara sevk etmek. Sanayileşme gibi yatırımlar gibi alanlara bu kaynakları kanalize etmek, büyüme stratejimizin özünü oluşturuyor. Enflasyonla mücadele ederken büyümeyi de sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Ama büyümenin kompozisyonunu değiştiriyoruz. Tüketim ağırlıklı bir büyüme değil, daha çok yatırım, ihracat, üretim ağırlıklı bir büyüme yapısı inşa ediyoruz." diye konuştu.

Cari dengede de iyileştirme çalışmalarının olumlu sonuçlarını aldıklarına dikkati çeken Yılmaz, hizmet sektöründe başta turizm gelirlerinin bu konuda önemli bir paya sahip olduğunu, 2024'de 60 milyon turist hedefinin gerçekleşeceğine inandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Sermaye hareketlerinde 2022’de 13,7 milyar dolar bir çıkış olmuşken ülkemizden, 2023 yılında nette 8,34 milyar dolar bir sermaye girişinin gerçekleştiğini görüyoruz. Dış ticaretimize, ihracatımıza baktığımızda, ihracatımızın çoğunu sizler, sanayicilerimiz gerçekleştiriyor. 256 milyar doları yakaladık geçen yıl. Dünyadaki talep koşulları olumsuz olduğu halde, birçok sıkıntılar yaşandığı halde özellikle ihraç pazarımız olan Avrupa'da ciddi anlamda bir durgunluk olduğu halde ihracatçılarımız bunu başardılar. Sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı tebrik ediyoruz. Gerçekten çok güzel bir performans. Tarihi bir seviyeyi de yakalamış olduk böylece. Orta vadeli programımızın çok az altında kaldı ama bu şartlarda çok önemli bir başarı olduğunu ifade etmek isterim. Bunu inşallah daha yüksek seviyelere taşıyacağız."

Yılmaz, dış ticaret dengesinde iyileşmenin devam ettiğini, istihdamda da aralık ayında gelen veriyle birlikte Türkiye'nin 2023 yılını tek haneli bir işsizlik oranıyla kapattığını, merkez bankasının rezervlerinin güçlendiğini, bütçe disiplinin konusunda kararlı bir şekilde yollarına devam ettiklerini ifade etti.

Yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı desteklemeye devam ettiklerini hatırlatan Yılmaz, teknolojik içeriği yüksek, cari açığı düşürücü etkisi olan projelere öneli destekler vermeyi sürdürdüklerini, bu projelerin sonuçlanmasıyla Türkiye'nin üst orta gelir grubundan yüksek gelir grubuna yükseleceğini kaydetti.

MANİSA OSB’NİN EKONOMİYE KATKISINA ÖVGÜ 

Yılmaz, Manisa'nın ekonomisiyle Türkiye'ye önemli katkılar sunduğuna işaret ederek, Ankara-İzmir yüksek hızlı tren hattının Manisa'nın pek çok ilçesinden geçeceğini ve şehrin ekonomisini geliştireceğini, üretime ve yatırıma destek olacağını, şehre yeni organize sanayi bölgeleri, ulaştırma, eğitim ve sağlık altyapı yatırımlarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Editör: İclal Çiçek