WhatsApp Image 2023-11-09 at 14.06.17

CHP Manisa İl Başkanı Ferdi Zeyrek, parti il başkanlığında yönetim kurulu üyeleri ve partililer ile birlikte gerçekleştirdi basın açıklamasında Yargıtay’ın kararına tepki gösterdi. 

GAZİNODA ÇIKAN KAVGADA KAN AKTI 1 ölü 3 yaralı GAZİNODA ÇIKAN KAVGADA KAN AKTI 1 ölü 3 yaralı

“ANAYASALAR BİR DEVLETİN KURULUŞ BELGESİDİR”

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararın Türkiye kamuoyunda büyük bir infal yarattığı belirten CHP Manisa İl Başkanı Ferdi Zeyrek, kararın hukuka aykırı olduğunu dile getirdi. 

WhatsApp Image 2023-11-09 at 14.06.16-3

Anayasa kararlarının keyfiyete göre uygulanacak kararlar olmadığının altını çizen CHP’li Zeyrek açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Anayasalar, bir devletin kuruluş belgesidir. Bu niteliğiyle anayasamız hepimizin özgürlüğünün ve insan haklarının teminatıdır. Anayasanın itibarını kaybetmesi, Türkiye'de yaşayan hiç kimsenin canının, malının ve insan haklarının güvende olmadığı anlamına gelmektedir. Anayasamızın varlığı, itibarı ve yaptırım gücünü koruma vazifesi de Anayasa Mahkemesi'nin bizzat kendisine emanet edilmiştir. Bu sebeple Anayasa Mahkemesi'ne yönelik her türlü saldırı doğrudan Anayasaya ve dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti devletinin varlığına yöneltilmiştir.”

“BU YARGITAY KARARINI KABUL ETMİYORUZ”

Açıklamasında Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin verdiği kararın siyasal nedenlerle verilmiş bir karar olduğunu söyleyen CHP’li Zeyrek açıklamasına şöyle devam etti: “Yargıtay 3. Ceza Dairesi vermiş olduğu kararla Can Atalay ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesinin kararına uymayacağını ifade etmiş, hak ihlali kararı veren ve anayasayı teminat altına almakla görevli olan yüksek yargıçları da hedef göstererek haklarında suç duyurusunda bulunmuştur. Türk hukukunda Anayasa Mahkemesi kararına uyulmaması gibi bir karar türü olmadığı gibi anayasanın kendisi de açıkça Anayasa Mahkemesinin vereceği kararların yasama, yürütme, yargı ve tüm idari makamları bağladığını belirtmektedir. Tek adam rejimini kuvvetlendiren, siyasal saiklerle verilmiş olduğu ortada olan bu Yargıtay kararını kabul etmiyoruz, kabul etmiyoruz, kabul etmiyoruz.”

WhatsApp Image 2023-11-09 at 14.06.16

“KARAR ANAYASAYI ASKIYA ALMA YÖNÜNDE BİR KALMIŞMADIR”

CHP’li Zeyrek açıklamasında ayrıca, Yargıtay 3. Ceza Dairesi kararının Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasası’na yapılan bir kalkışma olduğunu dile getirerek sözlerine şöyle devam etti: “Yargıtay 3. Ceza Dairesinin seçilmiş Milletvekili Can Atalay hakkındaki kararı, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını askıya almaya yönelik bir kalkışmadır. Bu yönüyle de karar aslında yalnızca Can Atalay'a yönelik değil tüm vatandaşlarımızın haklarına yönelik bir saldırıdır. Vatandaşlarımızın anayasayla korunan temel haklarına saldıranlar karşılarında Cumhuriyet Halk Partisini bulacaktır. Biz de buradan halkımızı bu hukuksuzluğa karşı bizimle dayanışmaya ve direnmeye çağırıyoruz.”

“BİZLER ANAYASA’NIN KORUYUCULARIYIZ”

CHP’li Zeyrek açılmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Biz Türkiye'de hukukun ayaklar altına alınmasına sadece dün şahit olmadık. Bu ülkede yaşayan 85 milyon vatandaş olarak hukukun katledilmesinin sonuçlarını yirmi yıldır çok acı şekillerde tecrübe etmekteyiz. Bugün burada bu karara imza atan yargıçlara bir kez daha belirtiyoruz. Hukuk devletine, adil yargılanma hakkına kısacası Anayasa'nın temel ilkelerine bir gün herkesin ihtiyacı olacaktır. Karakteri ve ruhunda bağımsızlık olan, adalet olan, adilce yargılanma ve hukukun üstünlüğü olan Anayasamızın, siyasal saiklerle ve tek adam rejiminin boyunduruğu altında yok edilmeye teşebbüs edilmesinin dimdik karşısında olacağız. Bizler Yüce Türk Milletinin ve onun varoluş belgesi olan Anayasa'nın koruyucularıyız. Bir kez daha söylüyoruz: Bizler buradayken bunu başarmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi ‘Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin devlet halinde varlığı kabul olunamaz.’ Cumhuriyet Halk Partisi buradadır, Genel Başkanımız Özgür Özel'in de dediği gibi; "Tarih susanları da yazacaktır direnenleri de’.”