Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde 2022-2023 akademik yıl başladı. İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, üniversite öğrencilerinin endişelerini dile getirdi. 

MASKİ içme suyu klor ekibine teknolojik destek MASKİ içme suyu klor ekibine teknolojik destek

KONAKLAMA, ULAŞIM, SOSYAL ÇEVRE YETERSİZLİĞİ…

Başkan Akan, “Şehrimize gelerek üniversite eğitimine başlayan bütün öğrencilerimize başarılar diliyorum. Özellikle şehir dışından ilçemize gelen öğrencilerimiz için barınma giderleri çok büyük bir problem olarak karşımıza çıkıyor. KYK yurtlarına yerleşemeyen, özel yurda çıkan öğrencilerimizin aylık yalnızca konaklama masrafı 3 bin TL’yi buluyor, hatta geçiyor. Üniversitemizin bulunduğu Muradiye ve Uncubozköy kampüslerinde ev kiralarının durumu herkesin malumu. Enflasyon ve Manisa’da yıllardır hayata geçirilmeyen imar planı sorunu, kentteki ev kiralarının astronomik rakamlara ulaşmasına neden oluyor. Öte yandan Muradiye Kampüsü ile şehir merkezi arasındaki ulaşım da büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor” dedi. 

“ÖĞRENCİLER KENDİLERİNİ SOSYAL VE EKONOMİK OLARAK SIKIŞMIŞ HİSSEDİYOR”

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan son olarak şu ifadeleri kullandı, “Üniversite öğrencilerimiz bizleri arayarak 3,5 TL olan yemek ücretinin 10 TL’ye yükseldiğini söyledi. Bir çoğu KYK kredisi ve aldıkları bazı burslarla eğitimini tamamlamaya çalışan öğrencilerimiz için bu rakamlar karşılanabilir durumda değildir. Öğrencilerimiz, şehrimizde ulaşım ücretleri konusunda da sıkıntılar yaşamaktadır. Hayatlarının en güzel ve en öğretici dönemlerini yaşaması gereken öğrencilerimiz, ne yazık ki sosyal ve ekonomik anlamda kendilerini sıkışmış hissediyor. Buradan bir kez daha ilçemizde eğitim görmeye başlayan öğrencilerimize sesleniyorum, her sorununuzda yanınızda olup taleplerini dile getirmeye devam edeceğiz. Emin olun ki bir sonraki seçimde Muradiye, öğrenciler için yaşanacak bir merkez haline gelecektir.”