Kula 4 Eylül Ahmet ve Sebahat Özmen İlkokulu Rehberlik Servisi tarafından 3 yılı aşkın süredir devam eden Anne-Baba Okulu Projesi kapsamında verilen veli eğitim seminerlerinin ilki Kula Yunus Emre Kent Meydanı Kültür Merkezi Konferans Salonunda yapıldı.

Seminerde, teknolojinin çocuklar üzerindeki istismarı konu alınan seminerde teknolojinin zararları, çocukların teknolojiyi yanlış kullanımının oluşturduğu psikolojik tahribatlar, güvenli internet, medya okur yazarlığı gibi konulara değinildi. Seminerde ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğünün de hazırlamış olduğu eğitici videolara ve sosyal deney videolarına yer verilirken, veliler semineri büyük bir dikkatle takip etti.


Kula 4 Eylül Ahmet ve Sebahat Özmen İlkokulu Rehber Öğretmeni Hasret Esen, "Sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığına teknoloji bağımlılığı da eklendi. Eğer önlemler alınmazsa ve veliler bu konuda bilinçlendirilmezse, televizyon ve internetin nasıl doğru kullanılacağı öğretilmezse bu bağımlılık artacak ve çocuklarda derin yaralar açacaktır. Bu nedenlerle ilk olarak teknoloji ve istismar konularında seminer vererek aileleri bilinçlendirmeye çalışıyoruz." dedi.

Okul Müdürü Enver Ay ise, veli-okul işbirliğini artırmak ve velileri bilinçlendirmek amacıyla yürüttükleri bu projeyle, çocukların ailelerini model aldıkları düşünüldüğünde, onların bu yolla da eğitildiğini ifade etti. Müdür Ay, özellikle ilkokulda seviyesinden başlanarak teknoloji, istismar ve mahremiyet eğitimi seminerlerinin mutlaka veliler tarafından alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.