BAKIRLIOĞLU, DON AFETİNİN VURDUĞU BAĞLARI İNCELEDİ

banner297

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde dondan zarar gören bağlarda incelemelerde bulunan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu çiftçilerin zararının karşılanmasını istedi.

Manisa 04.04.2021, 13:44 04.04.2021, 13:51
BAKIRLIOĞLU, DON AFETİNİN VURDUĞU BAĞLARI İNCELEDİ
banner388

25-27 Mart tarihlerinde Manisa genelinde hava sıcaklıklarının aşırı düşmesi nedeniyle yaşanan don’dan üzüm bağları ve meyve bahçeleri zarar gördü.

Manisa genelinde etkili olan don Alaşehir, Salihli, Saruhanlı, Akhisar ve Manisa merkezde bazı bölgelerde etkili olurken Sarıgöl’ün genelinde bağlar zarar gördü.

Daha önce don afetinin etkili olduğu Sarıgöl ve Saruhanlı ilçelerinde incelemelerde bulunan CHP’li Bakırlıoğlu, Alaşehir ilçesinde don afetinin etkili olduğu Kavaklıdere kasabası ile Girelli ve Hacıaliler köylerini ziyaret ederek çiftçilerle görüştü.

Manisa  Milletvekili  Bakırlıoğlu’na CHP Alaşehir İlçe Başkanı Av. Gülgün Hasçelik, Gençlik Kolları Başkanı Sefa Çelikel ve parti yöneticileri eşlik etti.

Bağları zarar gören çiftçilerden ve muhtarlardan bilgi alan Bakırlıoğlu, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen ile birlikte  yaraların bir an önce sarılması için konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini belirtti.

Üzümün Manisa ekonomisinde ve tarımsal üretiminde önemli yer tuttuğunu belirten CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Yaşanan her afet, her olumsuzluk sadece çiftçileri değil manisa ve ilçe ekonomilerini de doğrudan etkilemektedir.

Alaşehir'de 190.000 dekar bağda üzüm üretilmekte ve önemli bir kısmı ihraç edilmektedir. Üzüm bölge için ekonomisi için hemşehrilerimiz için hayati öneme sahiptir.

Yaşan don afeti yüzünden bağların büyük kısmında zarar meydana gelmiştir. Bağlardaki zarar oranı % 80’i bulmaktadır. Maalesef bağlarda önemli ölçüde verim kaybına neden olacaktır.

Üzüm üreticisi çiftçilerimiz tarım sigortası yaptırmalarına rağmen TARSİM sigorta teminatları don afetini kapsamamaktadır.

Sigorta genellikle dolu zararlarına karşı yapılmaktadır.

Tarım sigortasının teminat kapsamı genişledikçe pirim de arttığı için çiftçiler en çok risk oluşturan afetlere karşı bağlarını bahçelerini tarlalarını sigorta ettirmektedirler.

Manisa çiftçisi her yıl afetlerle karşı karşıya kalmaktadır.

Bazen dolu, bazen don, bazen aşırı sıcak ve hastalıklar üzüm, zeytin, pamuk, tütün, meyve ve sebze üretimini olumsuz etkilemektedir.

Her ne kadar TARSİM sigorta primlerinin bir kısmını devlet karşılasa da  primler yüksek gelmekte ve bu sefer teminat kapsamı daraltılarak poliçe kesilmektedir.

Manisa çiftçisi zaten borç içerisindedir. Daha önce de açıkladığım gibi ipotekli tarım alanları toplam tarım alanlarına oranı bakımından % 26 ile ikinci sıradadır ve bu oran her geçen yıl yükselmektedir.

Çiftçinin talebi bellidir.

Ziraat Bankası, tarım kredi kooperatifleri ve özel bankalara olan borçlar yapılandırılmalıdır.

TARSİM sigorta primleri düşürülerek teminat kapsamı genişletilmelidir."

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu afetlerden zarar gören çiftçilere geçmiş dilerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
30
açık