İshak Çelebi ve Kocatepe Mahallesi’nde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın TOKİ işbirliği ile hayata geçirmek istediği Kentsel Dönüşüm Projesi, iki nedenle sekteye uğrayınca bölgedeki hak sahipleri mağdur oldu. Mağdur vatandaşlar,  Şehzadeler Belediyesi önünde toplanarak seslerini yetkililere duyurmak isterken,  vatandaşlara Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay da destek verdi. Vatandaşları dinleyen Başkan Durbay, belediyenin projenin paydaşı olmadığını ancak elinden gelen desteği vereceğini kaydederek “Vatandaşım mağdursa ben de mağdurum” dedi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın TOKİ işbirliği ile Şehzadeler ilçesinde İshak Çelebi ve Kocatepe Mahallesi’ndeki yürüttüğü Kentsel Dönüşüm Projesi,  inşaat sahasındaki toprak kayması ve alanda bulunan bazı tarihi kalıntılar nedeniyle gecikmeye uğradı. Yaşanan bu gecikme sebebiyle mağdur olan hak sahibi vatandaşlar, bugün Şehzadeler Belediye binası önünde basın açıklamasında bulundu, yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı. Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay, başkan yardımcıları ile birlikte vatandaşların yanına inerek destek verdi. Durbay, vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılandı. Kentsel dönüşüm mağduru vatandaşları dinleyen Başkan Durbay, Şehzadeler Belediyesi’nin konuyla ilgili herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığını buna rağmen mağduriyetin giderilmesi için belediye olarak ellerinden gelen çalışmaları yaptıklarını ve bundan sonra da yapacaklarını söyledi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yürüttüğü projenin başlangıcında Şehzadeler Belediyesi’nin sadece hak sahipleri ile sözleşmeleri yaptığını ve sonrasında tüm sürecin bakanlık tarafından yürütülmekte olduğunu hatırlatan Başkan Durbay, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bölgede yürüttüğü  Kentsel Dönüşüm Projesi başlarken, Şehzadeler Belediyesi’nden hak sahipleri ile görüşerek dosya hazırlamasını istemiş, belediye dosyaları hazırlamıştır. Proje tamamen bakanlık tarafından yürütülmektedir.  Proje iki nedenden dolayı durdurulmuştur. Birincisi bölgede yaşanan toprak kaymasından dolayı bakanlık projeyi yeniden revize çalışmalarına başlamıştır. Revize çalışmaları hala devam etmektedir. Diğer neden ise bölgedeki kazı çalışmalarında tarihi kalıntılara rastlanmıştır. İzmir 2 Nolu Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun tarihi kalıntılar üzerindeki incelemeleri devam etmektedir. İncelemeler sonuçlandığında ve bakanlığın revize çalışmaları tamamlandığında proje devam edecektir. Belediye olarak bu sürecin hızlanması mağduriyetlerin giderilmesi için Çevre Bakanlığı ve  İzmir 2 Nolu Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’yla görüşmelerimizi yaparak destek olmayı sürdüreceğiz. Sizlerin mağduriyetinizin son bulması için bizler elimizden geleni yapacağız, bizler de sizlerden de bu konuda destek bekliyoruz. Devlet de belediyeler de hiçbir vatandaşının mağdur olmasını istemez. Vatandaşım mağdursa ben de mağdurum” dedi.

Başkan Durbay’ın konuşmasının ardından söz alan vatandaşlar yaşadıkları sıkıntıları anlatarak destek istedi. Her bir vatandaşı dikkatle dinleyen Durbay,  başkan yardımcılarıyla birlikte konuya hassasiyetle yaklaştıklarını ve elinden gelen tüm çabayı göstereceğini söyledi.

Darbe gecesi yaşananlar sergilendi Darbe gecesi yaşananlar sergilendi

Başkan Durbay’ın teklifi üzerine Kentsel Dönüşüm Projesi içindeki mahallelerden seçilecek temsilciler ve mahalle muhtarlarıyla birlikte  konunun ayrıntılarını görüşmek için 2 Temmuz Salı günü İzmir TOKİ Bölge Müdürlüğü’ne gidilmesi kararı alındı.

Editör: İclal Çiçek