Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Kumköyü köyü yakınlarında dün saat 16.05’te tarım arazisinde başlayan ve rüzgarında etkisiyle ormanlık alana sıçrayan 24 saat sonra kontrol altına alındı. 

İzmir'deki elektrik faciasında 29 gözaltı kararı! Taraflar birbirini suçladı İzmir'deki elektrik faciasında 29 gözaltı kararı! Taraflar birbirini suçladı

Bütün yurtta sıcaklıkların çok ciddi bir şekilde hissedildiğinin altını çizen Bakan Yumaklı, “Vatandaşlarımızın aileleriyle beraber, çocuklarıyla beraber vakit geçirecekleri alanlarda, mesire alanlarında, kendilerine ayrılmış olan piknik alanlarında ateş yakmamalarını özellikle istirham ediyorum. Çok küçücük bir kıvılcımın bırakın sadece uğraşmasını ya da bununla ilgili gönül yorgunluğunu, bu ülkenin kaynaklarını yok ettiğini de, o ekosistemdeki bütün canlıların yok olduğunu da düşünerek hassasiyet gösterilmesini özellikle istirham ediyorum. Hali hazırda 4 aktif yangınımız var. Bunlardan birisi dün 18.30'da başlamıştı ve 18.38'de müdahale etmiştik Uşak'ta. Aslına bakarsanız enerjisi de kısmen düşürülmüştü. Yalnız orada da çıkan çok şiddetli rüzgar bizim kontrol altına alındığı anonsunu yapmamıza engel oldu maalesef. Emin olduktan sonra bununla ilgili bilgiyi de yine siz değerli basın mensuplarımız vasıtasıyla kamuoyumuza duyuracağız. Manisa Soma'da bir yangınımız çıktı 14.40'da, 14.55'de müdahil olundu buraya. Ormanda başladı. Yine orada da çok kuvvetli rüzgar sebebiyle yayılma, genişleme eğilimi gösterdi. Arkadaşlarımız bütün güçleriyle mücadeleye devam ediyorlar kontrol altına almak için. Balıkesir Ayvalık bügun 14.55'de çıktı yangın. 15.05'de müdahil olundu ilk anda. Çöplükte başladı ve maalesef ormana sirayet etti. Ancak arkadaşlarımdan en son aldığım bilgi iyiye gittiği yönünde. Yine dediğim gibi bununla ilgili bilgileri de aktaracağız. İzmir'de Çeşme-Karaburun da 14.50'de bir yangın çıktı. 15.05'de müdahil olundu. Bu da orman dışı bir alanda başladı ve ormana sirayet etti. Her halükarda biz bu hatırlatmamızı yapalım. Orman yangınlarının yüzde 90'ının insan kaynaklı olduğunu düşünürsek ve çok basit göz ardı ettiğimiz bir takım tedbirlerin alınmaması sebebiyle işte biraz önce söylediğim gibi ülkenin kaynaklarını, oradaki bütün ekosistemi yok edecek bir şeye sebep olacağımızı hiçbir şekilde unutmayalım. Ben Çanakkale'ye ve ülkemize geçmiş olsun diliyorum. Tekrar bayramın bu son gününde bütün vatandaşlarımızın mübarek kurban bayramlarını tebrik ediyorum” diye konuştu.

Yangınlardan zarar gören çiftçilere yapılacak yardımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Yumaklı, “Şimdi bununla ilgili prosedür belli. Eğer bunların sigortası var ise sigortalarından alabilecekler. Çünkü bu bir afet. Onun dışında da yine ilgili arkadaşlarımız, valiliğimizin önderliğinde hasar tespitlerini yapacaklar. Biz 12 ay boyunca yangın çıkmaması adına bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimleri yaptık, duyuruları yaptık. Valiliğimiz herhalde sadece Çanakkale valiliği için söylemiyorum, yangın bölgesinde, yangın riski altındaki illerimizin valileriyle bir toplantı yaptık. Bir tam gün boyunca eline boyuna bütün hepsini konuştuk. Bütün tedbirleri konuştuk. Aslına bakarsanız iş dönüp dolaşıp bizlerin yani insanların her ne işte uğraşırsak uğraşalım yaptığımız işin neye etki edeceğini düşünmekten geçiyor. Dolayısıyla ister çiftçi olsun, ister buraya gelen bir ziyaretçi olsun hiç fark etmez herkesin yapmış olduğu faaliyetin özellikle de bugünlerde neye sebep olabileceğini bir kez daha düşünmesi gerekir bunu söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.

Editör: İclal Çiçek