Haber yorum: Murat Yalçın   

Manisa'nın Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Kula Belediye Başkanı Hikmet Dönmez, makamında iki kişiyi darp ettirdiği iddiasıyla 30 Haziran’da çıkarıldığı mahkemece "Yağmaya azmettirme" suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.  
Buy olay Manisa’da büyük yankı uyandırdı. Çünkü darp edildiği iddia edilen iki kişinin basına yansıyan fotoğraflarında darp izleri görenleri şaşkına çevirdi. Bir belediye başkanı yakınındakilerle birlikte üstelik makam odasında nasıl böyle bir olayı gerçekleştirebilirdi?
Bu gelişmenin hemen ardından CHP’den sadece “Yargı süreci beklenecek” açıklaması geldi. 
CHP seçilmiş belediye başkanına direkt sahip çıkmaktan kaçındı. 
Ancak süreç devam etmek zorundaydı. İlçe, belediye başkansız kalamazdı.   

MANİSANIN 2’NCİ KADIN BELEDİYE BAŞKANI   
Kula'da Belediye Başkanı Hikmet Dönmez'in tutuklanmasının ardından meclis üyeleri arasından yapılan oylamada CHP'den Semra Gündüz Başkan Vekili seçildi. Bu aslında Manisa’nın ikinci kadın belediye başkanı demekti.  Yapılan oylamada CHP 9'da 6 çoğunluğu elde etti ve Semra Gündüz, Kula Belediye Başkan Vekili olarak koltuğa oturmuş oldu. 

Oylamada CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper, CHP Manisa Milletvekilleri Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek ve partililer de yer aldı. 

"77 YIL SONRA KAZANDIĞIMIZ KULA'YI GERİ VERMEDİK"

Oylamanın sonlanması ardından Kula'da vatandaşlara seslenen CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper, "31 Mart seçimlerinde büyük bir başarı yakalayarak Kula'yı 77 yıl sonra büyük bir başarı sağladık. Bunca yıl sonra kazandığımız ve halkımızı en iyi hizmetlerle buluşturacağımız Kula'yı geri vermeyeceğiz. Kula hepimizin. Hikmet Dönmez başkanımız aramıza dönene kadar Kula Belediye Başkan Vekilliği görevine Semra Gündüz başkanımız geldi, kendisi başkanlık makamına vekalet edecek. El birliğiyle Kula'yı hak ettiği en iyi yere getirecek hizmetleri yapacağız" ifadelerini kullandı.

KADER Mİ HATALAR ZİNCİRİ Mİ? 
Seçimlerden sonra gördüğüm en tuhaf süreçti bu. Ben herhangi bir belediye başkanının makamında adam dövdüğü veya dövdürdüğü için, ya da yağma suçlamasıyla cezaevine gönderildiğine şahit olmadım. Manisa’da böyle bir durumla en azından mesleki hayatımda karşılaşmadım.
Şaşkınlığımın asıl nedeni bu olayın Sayın Hikmet Dönmez’in başkanlık sürecinin daha ilk üç ayı dolmadan meydana gelmiş olması. Bu kadar sürede bir güç zehirlenmesi olabilir mi? Ancak her ne sebeple yaşandıysa, sonuç seçilmiş belediye başkanının aleyhine oldu. Meclisteki çoğunluğun CHP’de olması, yine CHP’li bir ismin seçilmesine olanak sağladı. 
Böylece nasip mi denir, kader mi yoksa hatalar zincirinin bir soncu mu dersiniz… Manisa’nın ikinci kadın belediye başkanı şimdilik vekil de olsa koltuğuna oturmuş oldu. Bundan sonra ne olacağını, Hikmet Dönmez’in görevine geri dönüp dönemeyeceğini ise yargı ve biraz da CHP’nin parti içi tavrı belirleyecek.        

Başkan Durbay akademik başarısına bir yenisini daha ekledi Başkan Durbay akademik başarısına bir yenisini daha ekledi

Editör: Murat Yalçın