10.03.2020, 20:11

HAKKI BAYRAKTAR'IN DÖNÜŞÜ

Bazen bir haber alırsınız, sizi çok ilgilendirmez ama sevinirsiniz. Bazen tersi de olur. Çok sevdiğiniz biri olumsuz bir durumla karşı karşıyadır, duyar üzülürsünüz. Aslında her iki durumda da sizinle çok ilgili değildir konu.  Hatta bazen anlam da vermeye bilirsiniz.

Ama aslında var bir anlamı...

Üzülüyor ya da seviniyorsanız bilin ki siz o insana karşı bir muhabbet besliyorsunuz.

İş adamı Hakkı Bayraktar'ın son dönemde yaşadığı olumsuz olaylarda bu duyguları yaşadık. Sonra çevreme baktığımda, gelen yorumlara baktığımda birçok kişinin aynı hisleri yaşadığını fark ettim.

Bunun adı nedir biliyor musunuz?

Sevilmek...

Herkese nasip olmaz değil mi…

İnsanın ne kadar sevildiğini görmesi için bazı olaylar vesiledir aslında.  

Hakkı Bayraktar belki de bu tecrübeyi yaşadı.

Düşünün...

Şehrin en saygın iş adamlarından birisiniz, varlıklısınız. Ama her insanın başına gelebilecek şeyler sizin başınıza geliyor. Ve o şehri bir süreliğine terk etmek zorunda kalıyorsunuz.

Normal şartlarda arkanızdan insanların olumsuz şeyler söylemesi beklenir. Ama Hakkı Bayraktar'da bu olmadı.

Belki sevmeyenleri de vardır, belki olumsuz şeyler söyleyenler de olmuştur. Ama ona destek olan insan sayısı o kadar fazla ki...

Döndüğünü ve işinin başına geçtiğini öğrendiğimde aradım. Kendisine olan sevgim ve saygım çok öncelerden...

Belediye başkanlığına aday olduğunda bir gazeteci olarak duruşunu hayranlıkla takip etmiştim. Makine Mühendisleri Odası'ndaki başkanlık sürecinde de son derece başarılı bir tarz ortaya koymuştu. Hala başkan yardımcısı olarak görevine devam ediyor.

Son durumu sordum.  O da içtenlikle anlattı.

Aşağıdaki metin bizzat onun kaleminden çıktı...

"Mahkemenin konkordato kararı vermesi üzerine işimin başına döndüm.

Devlete vergi, SGK borcumuz bulunmamaktadır. Ayrıca çalışanlarımıza da maaşları son kuruşuna kadar ödenmiştir.

Taşeronlarımıza ve piyasaya olan borçlarımızı da ödemek için işimin başındayım.                                                         

Sipil Group eski günlerde olduğu gibi çalışmalı ki,; birçok  kişiye ekmek kapısı olmayı ve ülke kalkınmasına katkıda bulunmayı sürdürebilsin.     

İnşaat sektöründeki daralma çelik ve plastik konusunda çok iyi olmamıza karşın Sipil Group'u olumsuz biçimde etkiledi. Ancak sorunların aşılacağını düşünerek işimin başına döndüm. Yakın çevremin, arkadaşlarımın, iş ortaklarımın ve tanıdık tanımadık dostlarımın sevgisi desteği benim için en büyük motivasyon kaynağı olmuştur. Verilen destek için teşekkürlerimi sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Hakkı Bayraktar onuruyla bu ülkede çalışmaya devan etmek istiyor.”

Ve öğrendim ki eski çalışanlardan 20 kişi tekrar işe alınmış. Fabrikadaki bazı bölümlerde üretim başlamış. Ayrıca diğer çalışanlar zaman içinde yeniden işe alınacak. Birçok kişi de Bayraktar’ı ziyaret etmiş. MESKOP Başkanı Recep Çınar ve Manisa TSO Başkanı Mehmet Yılmaz da destek veren isimler arasında…  

Ne güzel değil mi…

Hakkı Bayraktar’ın yeniden işinin başına dönmesi, ekmek teknesini yeniden çalışır hale getirmesi ne hayırlı bir gelişme.  

İşin rast gelsin Hakkı Bayraktar.

Hoş geldin…

Yorumlar (11)
Ahmet 8 ay önce
Öncelikle belirtmek isterim ki olayın iç yüzünü bilmediğiniz çok açık. Çalışanlar 2 aylık maaşları ve izin haklarını şirket avukatlarının tüm talimatlı dayatmalarına rağmen beyaz yakalı yönetici arkadaşlar sayesinde almıştır. Bu nokta da şirket yönetimi avukat aracılığıyla engel olmak istemiş ancak olamamıştır. 400 çalışanın hakları ve taşeronların borçlarının nasıl ödeneceği hala anlaşılmış değildir. Konkordatosu onaylanabilecek durumda olan bir şirketin neden iflasa başvurduğu da anlaşılabilecek bir durum değildir. Gazeteci olarak olaylara tek taraflı değil de her yönden bakabilecek yapıya sahip olmanızı beklerdim.
BİLMEYEN NE BİLSİN BİLENLERE SELAM OLSUN... 8 ay önce
BEYAZ YAKALI YÖNETİCİ ARKADAŞLAR ACABA CEBİNDEN Mİ ÖDEDİ Kİ MAAŞLARI ONLAR SAYESİNDE DİYORSUNUZ PARA YİNE ŞİRKETİN NAKDİ. BEYAZ YAKALI YÖNETİCİ ARKADAŞLAR DA İŞ SAHİPLERİNİN EMİR VE VERDİKLERİ YETKİ TALİMATLAR ÇERÇEVESİNDE ÖDEME YAPTILAR ŞİRKET YÖNETİMİ VE AVUKATLAR İŞ SAHİPLERİ GENEL KURUL YÖNT KURULU TALİMATLARI RIZALARI İLE ÖDEME YAPMIŞTIR ÖLE SİZİN SANDIĞINIZ GİBİ DEĞİ HİÇBİRŞEY. DÜŞENİN TEKME ATANI ÇOK OLUR. ÇAMUR AT İZİ KALSIN.
Hasan Ezgi 8 ay önce
Murat Bey, keşke bir de gidiş sürecini yazsanız...
Temel 8 ay önce
9-10-11 Aralık ta işlerine son verilen 400 çalışanın toplam 11 milyon kıdem tazminatı ne olacak,plastik enjeksiyon kalıplarını vermeyip direnen çalışanlar maaşlarını kendi çabalarıyla müşterilerinden almıştır. Yoksa o maaşlar da kalırdı. Kurgusu aylarca önce yapılmış bu tezgah aancak Türkiye gibi bir ülkede kabul görür.
True worker 8 ay önce
25 kasım günü kendi iflasını isteyen bir firma neden 4 ay sonra konkordato ister. Ayrıca çeklerin karşılıksız çıktığı gün tğm aile oratadan kaybolur ve bütün karmaşa ve kargaşayı çalışanlar göğüsler. İlk önce gemisini terkeden kişi kaptan mıdır sizce. İntiharın eşiğinde birçok alacaklı varken borçların %40ı silinsin. Gerisini de 5 yılda ödeyeyim der mi bir kaptan.
Sitki 8 ay önce
Ahmetin soylediklerine katiliyorum ben spil bunyesinde calistim islerin maaslari aylik icerideydi bayraktar ailesi birakip gittikten sonra iscilerin mucadelesi spil bunyesine odemenyapacak firmalarin iyi niyetleri sayasinde isciler icerideki maaslari alabildiler kidem ve tazminatlar hala.mahkemelik surecte lutfen gercekci ve tarafsiz gazeteci olun ve gercekleri yazin
Murat Gönül 8 ay önce
Bir gazeteci olarak bunlari yazmadan önce keşke bir çalışanın görüşünü alsaydınız. Gecesini gündüze katan, mobbing altinda çalışan mavi-beyaz yaka zam vaatleri ile aylarca kandırılmış, tazminatları ile işten çıkarılmıştır. Ceklerin yazıldığı gün ortadan kaçan bir patrondan iyi niyet beklenmez.
Mehmet Yumrukaya 8 ay önce
Manisanın yetiştirdiği çok değerli bir iş insanı çok değerli bir işveren çok iyi bir aile reisi kıymetli bir hemşehri ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu krizler nedeniyle herkesin başına gelen veya gelebilecek olan kısa süreli bir sıkıntılı dönem yaşamış ama sonuçda yılmamış başı dik alnı açık yeniden işinin başına gelmiştir Allah katma değer yaratan insan çalıştıran vergi veren herkesin yardımcısıdı rdeğerli arkadaşımız Hakkı Bayraktar ve Spil Grup Ailesi tez zamanda düzlüğe çıkacaktır çünki Niyeti iyi olanın akibeti de iyi olacaktır buna inanıyor başarılar diliyoruz
Naim 8 ay önce
Ahmet siz spil bünyesinde daha önce çalıştınız mı böyle bilgi sahibisiniz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
parçalı bulutlu