MANİSA (İHA) -Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek zorunlu kartlı sayaç uygulamasının kaldırıldığının müjdesini vermiş, süreç kısa sürede başlatılmıştı. Kartlı sayaçlarını mekanik sayaca dönüştürmek isteyen aboneler dilekçe ile MASKİ Genel Müdürlüğü’ne başvurularını yaptı. Başvurusu alınan aboneler tek tek aranarak merkezde Abone İşleri Daire Başkanlığına, ilçelerde ise MASKİ ilçe şeflikleri abone birimine davet edilerek işlemleri yapıldı. Ardından MASKİ ekipleri, kartlı sayaçları yerlerinde ve ücretsiz olarak mekanik sayaca dönüştürme işlemlerini gerçekleştirmeye başladı. Mevcut kartlı sayaçlar, MASKİ ekipleri tarafından yerinde ve söküm yapılmadan dönüştürülüyor. Yerinde düzenleme ile hem aboneler hem de MASKİ 200 milyon TL tutarında bir harcamadan kurtarılarak kamu kaynakları verimli bir şekilde kullanıldı.

İşlemler ücretsiz
Kartlı sayaç dönüşüm işlemlerinde sayaç sökme, takma ücreti, abone sözleşme ücreti ve mekanik sayaca dönüşüm ücreti gibi işlemler, abonelere ücretsiz olarak yapılıyor. Aboneler, meskenlerde sadece 45 metreküp güncel su ücreti karşılığı depozito ücreti ödeyerek kartlı sayaçlarını mekanik sayaca dönüştürebiliyor. Depozito olarak abonelerden alınan bedel de yasal olarak alınmak zorunda olan ve MASKİ’nin kasasında emanet olarak duracak bir bedel. Aboneler, bu ücreti aboneliklerini sonlandırmaları halinde idareden geri almak üzere güvence bedeli olarak ödüyorlar.
Hizmetten duyduklarını memnuniyeti paylaşan yurttaşlar, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek’e teşekkür etti.

Kartlı Sayaç Ergün döneminde devreye girmişti 
Manisa'da son iki dönemi büyükşehir olmak üzere üç dönem belediye başkanlığı yapan Cengiz Ergün, kartlı sayaç uygulamasını başlatmıştı. Kamuoyunda sık sık tartışma konusu haline gelen kartlı sayaç sistemi, zorunlu olması nedeniyle vatandaşlardan eleştiri almıştı. Seçim öncesinde kartlı sayaç sistemini zorunlu olmaktan çıkaracağını duyuran Ferdi Zeyrek, büyük destek görmüştü. Başkan Zeyrek, seçilir seçilmez mecliste karar alarak sözünü tuttu. Böylece Ergün'ün en iddialı porjelerinden biri olan kartlı sayaç yerini yeniden mekanik sayaca bırakacak.   

CHP Genel Başkanı Özel, Kulalılarla keşkek kardı CHP Genel Başkanı Özel, Kulalılarla keşkek kardı

Editör: Murat Yalçın