Gelibolu Yarımadası'nda, ilçeye bağlı Kumköy yakınındaki Akbaş mevkisindeki ekili arazide henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yangının anız yakılmasıyla başlayarak ormana sıçradığını belirtti.

Alevler kısa sürede çevredeki ormanlık alana sıçradı.

Çanakkale'deki orman yangını sürüyor | Boğaz'da gemi trafiği tek yönlü durduruldu - 1

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce, çevredeki birçok yerleşim yerinden dumanı görülebilen yangının çıktığı yere ekipler sevk edildi.

Çanakkale'deki orman yangını sürüyor | Boğaz'da gemi trafiği tek yönlü durduruldu - 2

9 helikopter, 6 uçakla havadan müdahale edilen yangına havanın kararmasıyla birlikte bir gece görüşlü helikopter, 94 arazöz ve iş makinelerinden oluşan kara araçları ile 540 personel müdahale edildi.

Çanakkale'deki orman yangını sürüyor | Boğaz'da gemi trafiği tek yönlü durduruldu - 3

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkale’de 20'inci saatine yaklaşan yangın felaketi hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Yumaklı, yangın söndürme çalışmaları hakkında şunları kaydetti:

"Yangın tamamen kontrol altında diyemiyoruz. Karadan ve havadan arkadaşlarımızın hem kısmi müdahaleleri hem kontolleri devam ediyor. İlerleyen saatlerde kontrol altına alındı haberini vereceğimizi umuyoruz."

Çanakkale'deki orman yangını sürüyor | Boğaz'da gemi trafiği tek yönlü durduruldu - 4

"GÜÇLERİMİZİ BÖLMEK ZORUNDA KALDIK"

Gece boyunca hiç uyumadan alevlerle mücadele eden bu alanlardaki bütün kurumlara ait ekiplere teşekkür eden Yumaklı, "Gece 2.30 civarında Gelibolu Değirmendüzü köyünden bir yangın haberi aldık. Oldukça ciddi bir alanda ve şiddetli bir rüzgarla başlayan bu yangın için güçlerimizi bölmek zorunda kaldık. Orada da çok yoğun bir müdahale ile yangın iki saat içerisinde kısman kontrole alındı. An itibarı ile orada da herhangi bir sorun yok ve yangın kontrol altına alındı" ifadelerini kullandı.

TAHLİYE KARARI UYGULANMAYA DEVAM EDECEK

Bakan Yumaklı, şöyle devam etti:

"Tarihi yarımadanın ziyaretçi trafiğine açılması hakkında da değerlendirme yaptık. Özellikle yangının etkili olduğu Conkbayırı bölgesinin ziyaretçiye kapalı tutulması ama kısmen ziyaretçilere alan başkanlığını kontrolünde açılmasına karar verdik.

Boşaltılan iki köyle ilgili halihazırda geri dönüşe ilişkin herhangi bir karar vermedik. Tedbiren köyün tahliye edilmiş haline devam edilmesine karar verdik. Yangının kontrol altına alındığında sakinler evlerine dönebilecek" açıklamasında bulundu.

HASAT İÇİN SAAT SINIRLAMASI

Bakan Yumaklı yangın çıkma ihtimaline karşı ise, "Önümüzdeki beş gün boyunca özellikle Çanakkale bölgesinde fırtınaya varan derecede şiddetli bir rüzgar olacağı ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin beş derece üzerinde olacağı tahmini sebebiyle hasat için çiftçilerimizin saat 11.00'e kadar işlemlerini yapmaları gerekiyor. Bu saatten sonrasına izin verilmeyecek. Amaç rüzgarın şiddetli olduğu saatlerde makine kullanımından kaynaklanabilecek en ufak bir kıvılcım ihtimalini önlemek. Saat 11.00'e kadar hasat işlemleri tamamlanacak. Önümüzdeki beş gün değerlendirilecek" diye konuştu.

Çanakkale'deki orman yangını sürüyor | Boğaz'da gemi trafiği tek yönlü durduruldu - 7

BİR KÖY TAHLİYE EDİLDİ

Valilikten yapılan açıklamada, yangın nedeniyle önlem amacıyla Eceabat ilçesine bağlı Büyükanafarta köyünün tahliye edildiği belirtildi. Ayrıca Kumköy ve Büyükanafarta köyleri arasındaki yol ulaşıma kapatıldı.

TARİHİ ALANA GİRİŞLER DURDURULDU

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı'na girişler de ikinci bir duyuruya kadar durduruldu.

"Kabak lifli sabun"la para aklama... Dilan Polat iddianamesinden yeni ayrıntılar "Kabak lifli sabun"la para aklama... Dilan Polat iddianamesinden yeni ayrıntılar

Çanakkale'deki orman yangını sürüyor | Boğaz'da gemi trafiği tek yönlü durduruldu - 11

GEMİ TRAFİĞİ TEK YÖNLÜ DURDURULDU

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ise Çanakkale Boğazı'nda gemi trafiğinin orman yangınının devam etmesi nedeniyle kuzey-güney tek yönde ve geçici olarak askıya alındığını açıkladı.

Çanakkale'deki orman yangını sürüyor | Boğaz'da gemi trafiği tek yönlü durduruldu - 12

Editör: İclal Çiçek