Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Maski Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan işçileri yüzde 117’yi bulan bir iyileştirme zammı yapıldı. 

Manisa Büyükşehir Belediyesindeki en düşük maaş 7 bin 447 lira 55 kuruş oldu.  

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Başkan Cengiz Ergün, çalışanların yüzünü güldürecek hayırlı ve güzel haberleri vermek için bu çalışmaları tamamladıklarını söyledi.   

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa Büyükşehir Belediyesi, MASKİ Genel Müdürlüğü ve iştiraklerde çalışan 4342 çalışanın yanı sıra kadrolu işçi, sözleşmeli personel ve memurların yüzünü güldürecek önemli müjdeler verdi. Yapılan iyileştirmeyle çalışanlarını enflasyona ezdirmediklerini vurgulayan Başkan Ergün, son 6 ay baz alındığında yüzde 117’lik bir artışla şirket işçilerinin en düşük maaşının 7447,55 TL’ye yükseltildiğini müjdeledi. Başkan Ergün, “Çalışanlarımızın hakları konusunda göreve geldiğimiz ilk günden itibaren her zaman hakkaniyetli olduk. Çalışanımızı hiçbir zaman enflasyona ezdirmedik. Maaş ödemelerinde herhangi bir gecikme yaşanmasına müsaade etmedik. Aynı anlayış ve özveriyle her zaman çalışanlarımızın yanında olacağız. Yeni ücretlerin değerli çalışanlarımıza ve onların kıymetli ailelerine hayırlı uğurlu olmasını yürekten diliyorum” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, binlerce çalışanı ilgilendiren maaşlar ile ilgili müjdeyi verdi. Başkan Ergün, “Bugün, Manisa Büyükşehir Belediyemiz ve MASKİ Genel Müdürlüğümüz ile iştirakimiz olan şirketlerimizde çalışan arkadaşlarımızın yüzünü güldürecek hayırlı ve güzel haberler vermek için bir araya geldik. Hepinizin malumu olduğu üzere Kovid-19 salgını, ardından patlak veren savaşlar ve küresel ısınma gibi birçok olumsuz gelişme yalnızca ülkemizi değil, tüm Dünya’yı ekonomik ve sosyal anlamda dar boğaza sürükledi” dedi.

“Manisa’mız için gönül bağıyla çalışıyoruz”

Yaşanan olumsuzluklara rağmen çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade eden Başkan Ergün, “Yaşanan bu olumsuzluklara karşı her ülke kendi iç dinamikleri doğrultusunda önlemler aldı ve almaya devam ediyor. Ülkemizde de hem hükümetimiz hem de belediyeler olarak bizler, vatandaşlarımızın ve personelimizin mutluluğu, huzuru ve refahı noktasında önemli adımlar atıyoruz. Sizlerin de bildiği gibi, Büyükşehir Belediyemiz ve MASKİ Genel Müdürlüğümüz, bütçesinden yatırımlara en çok kaynak ayıran belediyeler arasında her zaman zirvede yer alıyor. Geçtiğimiz yıl, 30 büyükşehir arasında Büyükşehir Belediyemiz bütçesini en iyi yöneten belediye oldu. Öncelikle bu başarımızdaki değerli katkıları için tüm çalışanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hep birlikte Manisa’mız için gönül bağıyla çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Toplamda Yüzde 117’lik Artış

Personel ücretlerinde önemli düzenlemeler yaptıklarını vurgulayan Başkan Ergün, “Bugün de 4.342’yi bulan şirket çalışanı arkadaşımızı enflasyona ezdirmemek amacıyla son 6 aylık süreci baz aldığımızda toplamda yüzde 117’yi bulan bir iyileştirme yaptığımızı müjdelemek istiyorum. Yaptığımız zam ile çalışanlarımız en düşük 7.447,55 TL maaş alacak. Diğer çalışanlarımız kadrolarına göre daha yüksek ücretler alacaktır.

Örneğin:

                                             2021-Aralık   2022-Temmuz

İtfaiye-zabıta-güvenlik ve

şoför personelimiz:                              3.663,33 TL       7.886,01 TL

Teknisyen personelimiz:              3.787,37 TL       8.168,15 TL

Operatör personelimiz:               3.911,42 TL       8.451,12 TL

Tekniker Personelimiz:                4.035,46 TL       8.734,93 TL

Mühendis personelimiz:               5.027,80 TL     10.862,03 TL” diye konuştu.

MASKİ’den sondaj kuyularındaki çekilmeye müdahale MASKİ’den sondaj kuyularındaki çekilmeye müdahale

Kadrolu İşçiye Toplamda Yüzde 96’lık Zam

Büyükşehir ve MASKİ Genel Müdürlüğü bünyesindeki kadrolu işçi statüsünde çalışanları da unutmadıklarını dile getiren Başkan Ergün, “Bitmedi. Bünyemizde kadrolu işçi olarak çalışan arkadaşlarımızın ücretlerinde de yine son, altı ay dikkate alındığında toplamda yüzde 96 oranında iyileştirme yaptığımızın müjdesini de vermek istiyorum. Örnek verecek olursak; en düşük ücret alan çalışanımız 2021 Aralık Maaşı 4.919 TL iken şimdi 9.680 TL’ye yükseltilmiştir” dedi.

Memur ve Sözleşmeli Personele Yüzde 124’e Kadar Zam Artışı

Bünyelerinde çalışan memur ve sözleşmeli personele de müjde veren Başkan Ergün, “Memur ve sözleşmeli olarak görev yapan değerli çalışma arkadaşlarımızın Sosyal Denge Tazminatında da önemli güncellemeler yaptık. Devletimizin vermiş olduğu son altı aylık bazda yaklaşık yüzde 73’lük bir zammın üzerine bizlerde sosyal denge ile bu artışı daha da yukarılara çektik. Sosyal dengeye yaptığımız iyileştirmeyle bugün memura ve sözleşmeli personele yüzde 124’e kadar zam artışı sağladık.

Örneğin:

Memur Personelde:

                           2021-Aralık   2022-Temmuz

Müdür                  7.673 TL      16.444 TL

Şef                       5.094 TL      11.510 TL            

Memur                  4.393 TL      10.082 TL

Mühendis              7.377 TL      17.097 TL

Tekniker               5.777 TL      12.412 TL

Teknisyen             5.359 TL      12.033 TL

Sözleşmeli Personelde

                           2021-Aralık   2022-Temmuz

Mühendis              5.274 TL      11.837 TL

Tekniker               4.472 TL      10.192 TL

Ekonomist             4.518 TL      10.247 TL

Eğitmen                4.515 TL      10.191 TL

Avukat                  6.907 TL      14.319 TL olacaktır. Yılbaşında meclis kararıyla sözleşmeli personel olan 61 çalışanımız da sosyal denge tazminatı alamamıştı. Bundan sonra sosyal denge almaya başlayacaklar. Bu rakamlar bekar ve çocuksuz kişiler için geçerli. Çocuk sayısına göre bu bedeller eklenecektir” ifadelerini kullandı.

“Çalışanımızı hiçbir zaman enflasyona ezdirmedik”

Çalışanların hakları konusunda göreve geldikleri ilk günden itibaren her zaman hakkaniyetli olduklarının altını çizen Başkan Ergün, şunları söyledi: “Çalışanlarımızın hakları konusunda göreve geldiğimiz ilk günden itibaren her zaman hakkaniyetli olduk. Çalışanımızı hiçbir zaman enflasyona ezdirmedik. Maaş ödemelerinde herhangi bir gecikme yaşanmasına müsaade etmedik. Aynı anlayış ve özveriyle her zaman çalışanlarımızın yanında olacağız. Bu duygularla yeni ücretlerin değerli çalışanlarımıza ve onların kıymetli ailelerine hayırlı uğurlu olmasını yürekten diliyorum. Manisa’mıza hizmet noktasında özveriyle çalışmaya devam edeceklerinden hiç şüphem yok. Tüm çalışanlarımıza bir kez daha Manisalılar adına teşekkür ediyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum. Helali hoş olsun…”