Manisalı minik ressamların eserleri hayran bıraktı Manisalı minik ressamların eserleri hayran bıraktı

MANİSA (İHA) -
Tarihi Yeni Han’da kursiyerler, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Öğretmeni Emine Eserli ve Aşçılık ve Pastacılık Öğretmeni Merve Boz eşliğinde Uzak Doğu mutfağının en önemli yemeklerinden biri olan sushi ile Orta-Kuzey Amerika ülkesi Meksika’ya ait taco yemek tarifini yaptılar. Kursiyerler yaptıkları sushi ve taco yemeğini daha sonra afiyetle yedi. Aşçı yardımcılığı kursuna gündüz 7, akşam 7 kursiyer, pastacılık kursuna ise 6 kursiyer katılıyor. Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Öğretmeni Emine Eserli, “Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi olarak Yeni Han’da yiyecek içecek alanıyla ilgili farklı kurslar veriyoruz. Verdiğimiz kurslardan bazıları aşçı yardımcılığı, pastacılık kurslarıdır. Gündüz burada pastacılık kursu düzenleniyor. Aynı zamanda garsonluk kurslarımız da var. Aşçı yardımcılığı kurusunda hem Türk hem de Dünya mutfağından örnekler sergiliyoruz. Sushi, taco gibi farklı yiyecekler yapıyoruz. Türk mutfağında ise ülkemizin yöresel yemeklerini yapıyoruz. Aynı zamanda Osmanlı mutfağının lezzetlerini burada öğretiyoruz. Böylece kursiyerlerimiz hem eğitim alıyor hem meslek sahibi oluyor hem de Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belge sahibi olmuş oluyorlar” diye konuştu.
Aşçılık ve Pastacılık Öğretmeni Merve Boz ise “Açtığımız pastacılık kursumuzda çeşitli pasta yapımını öğretiyoruz. Kurslarımıza yoğun bir talep var. Kurs bittikçe yeni kurslar açıyoruz” dedi.

Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezi Müdürü İlyas Kayaokay, aşçılık ve pastacılık kurslarının yoğun talep gören kurslarından olduğunu belirterek, özellikle Yeni Han’da açılan kurslarda Türk ve Dünya mutfağının birbirinden lezzetli yiyeceklerinin öğretildiğini kaydetti.

Editör: İclal Çiçek