Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankasının (Fed) bu yıl faiz indirimlerine başlayacağına ilişkin beklentilerin güçlenmesine karşın karışık seyrediyor.

ABD'de açıklanan veriler, ABD Merkez Bankasının (Fed) bu yıl faiz indirimine gideceğine yönelik beklentileri desteklerken, Fed yetkililerinin sözle yönlendirmelerinden, bankanın gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin daha fazla ipuçları aranıyor.

Ülkede açıklanan veriler tüketici harcamalarındaki yavaşlamaya işaret ederken, enflasyon baskılarının hafiflediği ve işsizliğin arttığı bir ortamda Fed'in yakın zamanda faiz indirimine başlama ihtimalinin artabileceğine yönelik beklentiler yükseldi.

Analistler, faiz indiriminin zamanlaması veya kapsamına ilişkin kararın gelecek ekonomik verilere bağlı olacağını belirtti.

Bugün, yurt içinde tüketici güven endeksi ve bütçe dengesi, yurt dışında ise BoE'nin faiz kararı, ABD'de haftalık işsizlik başvuruları, konut başlangıçları ve inşaat izinleri, Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksinin takip edileceğini ifade eden analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 350 ve 2 bin 400 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 340 ve 2 bin 320 dolar seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu kaydetti. 

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİYOR!

Gram altın bir önceki kapanışı 2 bin 466 liradan yaparken; 21 Haziran günü 2 bin 498 TL'den işlem görüyor. Bir önceki kapanışı 4 bin 022 liradan tamamlayan çeyrek altın ise bugün 4 bin 118 TL'den alıcı buluyor.

Peki, yarım altın ve cumhuriyet altını bugün ne kadar oldu?  İşte, 21 Haziran 2024 spot piyasada altın fiyatları....

Yükseliş sürüyor: Altın fiyatlarında yeni rekor! Yükseliş sürüyor: Altın fiyatlarında yeni rekor!

Yarım altın 8.228 lira

Cumhuriyet altını 16.407 lira

Ons altın 2.365 dolardan işlem görüyor. 

Editör: İclal Çiçek