Sınıflara Devlet Büyüklerinin Adı Verilecek

banner297

Manisa’nın Saruhanlı İlçesindeki okul sınıflarına, tarihe mal olmuş devlet büyüklerinin isminin verilmesine ilişkin Saruhanlı Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

Saruhanlı 16.12.2015, 11:42
Sınıflara Devlet Büyüklerinin Adı Verilecek
banner388

Saruhanlı Belediyesinde düzenlenen protokol imza töreninde Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Işık, söz konusu anlaşmaya ilişkin hazırlanan evrakları imzaladı.

Başkan Yaralı, burada yaptığı açıklamada tarih boyunca hafızalara kazınmış devlet büyüklerinin isimlerini yaşatmak amacıyla bir çalışma başlattıklarını belirtti.

Mimar Sinan, Mehmet Akif Ersoy, Yunus Emre ve Mevlana Celalettin Rumi gibi değerli şahsiyetlerin isimlerini okullarda yaşatmaya karar verdiklerini ifade eden Yaralı şunları kaydetti;

“Tarih sahnesine bakıldığında milletlerin fakirlikten değil, özünü, kültürünü ve değerlerini kaybettiği için haritalardan silindiğini gittiğini görüyoruz. Tarih,benliğini yitirdiği için yok olan milletler mezarlığıyla doludur. Bu bağlamda tarihimizi, geçmişimizi ve atalarımızı unutmamak ve unutturmamak adına böyle bir çalışma içine girdik. Projemiz ilk etapta pilot bir okulda uygulanacak. Bu sayede çocuklarımız alışılagelmiş “A,B,C” sınıfları yerine devlet büyüklerinin adını taşıyan sınıflarda ve daha manevi bir atmosferde eğitim görecekler. İlçemiz için hayırlı olsun.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Işık ise ilçe genelinde 52 okulda 443 sınıf bulunduğunu ve bu sınıflarda toplam 8 bin 244 öğrencinin eğitim gördüğünü kaydetti.

Değerler eğitimi kapsamında ele aldıkları bu çalışmanın geçmiş ile gelecek arasında bir bağlantı kuracağını dile getiren Işık, bu doğrultuda ilk etapta 30 sınıfta projenin uygulanacağını ve öğrencilerin atasını ve ecdadını daha yakından tanıma fırsatı bulacağını söyledi.

Yorumlar (0)
31
açık